Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Ryszard Grobelny: Ścigajmy tylko istotne naruszenia dyscypliny finansów publicznych

Skuteczności egzekwowania odpowiedzialności za poważne naruszenia dyscypliny finansów publicznych zależy od wyeliminowania konieczności składania zawiadomień w sprawach drobnych i nieistotnych.

Samorządy alarmują, że w dzisiejszym stanie prawnym połowa zawiadomień o naruszenia dyscypliny finansów nie kończy się żadną karą, w tym 40 proc. nie nadaje się w ogóle biegu i uznaje za naruszenia drobne i nieistotne.

Dlatego strona samorządowa KWRiST zdecydowanie negatywnie odniosła się do założeń do projektu zmian w ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Zaproponowane w założeniach zmiany polegają na obniżenie limitu podlegającego obowiązkowi skierowania sprawy do rzecznika. Zdaniem samorządowców spowoduje to, że liczba spraw drobnych naruszeń, uznawanych za nieistotne, wzrośnie, zamiast zmaleć.


- Naszym zdaniem należy dążyć do wyeliminowania obowiązku składania zawiadomień, a w konsekwencji prowadzenia postępowań w sprawach nieistotnych, drobnych, np. poprzez upoważnienie kierowników jednostek do zdecydowania, czy w określonej sprawie zasadne i celowe jest złożenie zawiadomienia - uważa Ryszard Grobelny.

Zdaniem przedstawicieli ministerstwa takie podejście spowodowałoby falę nowych naruszeń dyscypliny gdyż część wykroczeń pozostawałaby z założenia bezkarna. Ministerstwo dąży zaś do wyeliminowania możliwie dużej liczby naruszeń dyscypliny finansów. (ag)

Do pobrania:

2010-08-02 00:22:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»