Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Gdy nie jestem… Bartłomiej Depta

Zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego w Mikołowie w wolnym czasie oddaje się swojej pasji - rekonstrukcjom historycznym.

Bartłomiej Depta
zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego w Mikołowie

Moją pasją jest historia, a w szczególności dzieje oręża polskiego. Posiadam sporą kolekcję hełmów armii wielu państw z okresu ostatniej wojny oraz powojenne. Gromadzę również odznaczenia i medale polskich formacji wojskowych. 

W ubiegłym roku przystąpiłem do Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Karpaty”, w ramach której przywracamy pamięć o żołnierzach III Dywizji Strzelców Karpackich. Dywizja ta wchodziła w skład II Korpusu gen. Andersa i walczyła między innymi pod Monte Cassino. Nasza grupa rekonstrukcyjna nawiązująca do tradycji III Dywizji Strzelców Karpackich, liczy obecnie dziesięć osób i jest zrzeszona w Stowarzyszeniu Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. 

Mamy mundury i uzbrojenie wzorowane na tym, które posiadali żołnierze tej jednostki. Broń i amunicja to oczywiście repliki niekolidujące z polskim prawem. Nasza grupa rekonstrukcyjna uczestniczyła w inscenizacjach historycznych, organizowanych między innymi w Sławkowie, w dorocznym Pikniku Militarnym w Bielsku-Białej, czy też Pikniku Militarnym w Wyrach. Organizujemy także prelekcje w szkołach, przybliżając młodzieży dzieje tej dywizji, spotykamy się również z jej byłymi żołnierzami, kombatantami.

2010-07-30 16:14:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»