Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Andrzej Porawski: Rozwój miast wymaga poszerzania granic

Kraśnik, Skierniewice i ponownie Rzeszów powiększą granice administracyjne. MSWiA odrzuciło wnioski Przemyśla i Bydgoszczy, które są mocno wspierane przez Związek Miast Polskich.

Jak co roku do końca lipca Rada Ministrów podejmie decyzje w sprawie ewentualnych zmian granic administracyjnych. Zmiany wzbudzają tradycyjnie wiele emocji.

Nie inaczej było na posiedzeniu zespołu ds. ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, który opiniował projekt rozporządzenia przygotowany przez MSWiA. Najczęściej spory dotyczą dwóch korporacji, które reprezentują gminy i miasta.

\"\"
Nie możemy pozwolić by granice administracyjne stanowiły nadal przeszkodę rozwoju ośrodków miejskich - uważa Andrzej Porawski.


Problemu nie ma gdy obie jednostki samorządu zgadzają na zmiany granic (choć historia ostatnich lat zna przypadki gdy wniosek zaopiniowany pozytywnie przez obie gminy został negatywnie zaopiniowany przez urzędników MSWiA). Zazwyczaj jednak gmina sąsiadująca z miastem nie zgadza się na odebranie jej części terenów.

Sprawy nie ułatwiają, często zaskakujące, decyzje MSWiA. Reprezentanci spierających się korporacji przyznają, że zazwyczaj nie można wydedukować według jakiego klucza podejmowane są konkretne decyzje.

\"\"- Najdziwniejsze jest to, że nieraz podobne przypadki są opiniowane w różny sposób. Zdarzyło się też, że takie samo uzasadnienie posłużyło w jednej sprawie do zaakceptowania wniosku, a drugiej do odrzucenia - relacjonuje Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP.




- Czasami za decydującą uznaje się opinie gminy, a czasami bierze się pod uwagę tylko opinię mieszkańców spornych terenów. Ten drugi wariant wydaje się najbardziej sprawiedliwy, ale nie jest on żadną zasadą - dodaje Andrzej Porawski.

Od dwóch lat Związek Miast Polski stara się popierać większość wniosków o poszerzenie granic miast.
- Liczyliśmy, że problem rozwiąże ustawa miejska, ale jej się nie doczekaliśmy. Nie możemy jednak pozwolić by granice administracyjne stanowiły nadal przeszkodę rozwoju ośrodków miejskich. Dlatego zgodnie z naszym statutem zdecydowaliśmy się na poparcie miast w ich staraniach o poszerzenie granic - dodaje dyrektor biura związku.

W tym roku największe emocje wzbudza pozytywne zaopiniowanie przez MSWiA wniosku Skierniewic oraz negatywne opinia wobec wniosku Bydgoszczy. Wnioski Przemyśla i Rzeszowa MSWiA proponuje zaakceptować tylko w części. (ag)

Więcej na ten temat w wydaniu papierowym Forum Samorządowego.

Do pobrania:

Projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granic i nazw gmin oraz siedzib ich władz, ustalenia granic niektórych miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta

Uzasadnienie projektu

Informacja z posiedzenie zespoły ustrojowego KWRiST

2010-07-25 23:18:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»