Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


STOWARZYSZENIA 
Spotkanie prezydentów miast Unii Metropolii Polskich


Prezydenci największych polskich miast podczas Zarządu i Rady Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza podsumowali działania fundacji i samorządowe za rok 2022.

Ostatnie lata to dla samorządów same wyzwania: pandemia COVID-19, przyjmowanie ukraińskich uchodźców do Polski, energetyka, sprawa węgla, edukacja. Podczas Rady Unii Metropolii Polskich prezydenci podsumowali wszystkie te zagadnienia i obradowali na temat najpilniejszych tematów, które zdominują 2023 rok.

Unia Metropolii Polskich apeluje do spółek Skarbu Państwa o pilne wdrożenie rewaloryzacji zawartych ze stroną miejską kontraktów na kompleksową dostawę gazu ziemnego na rok 2023, analogicznie do podjętych działań w stosunku do przedsiębiorstw prywatnych.

Swój postulat argumentuje tym, że gwałtowny spadek cen gazu na rynku światowym powinien skutkować rozszerzeniem katalogu podmiotów miejskich objętych ograniczeniem cen gazu. Miałoby się to przyczynić do zwiększenia ochrony mieszkańców miast w okresie niespotykanej od dziesięcioleci wysokiej inflacji w Polsce.

Podniesiono również kwestię podwyższenia subwencji oświatowej dla JST, o którą samorządy walczą cały czas. Przygotowywane są rozwiązania systemowe przez Unię Metropolii Polskich, które zwiększałyby udział w subwencji do 3 proc. PKB.

- Na każdym spotkaniu samorządowców, prezydentów miast dyskutujemy o problemach edukacji i oświaty. To nasze najważniejsze zadanie, najważniejszy wydatek naszych budżetów. Ale to też jest kwestia, która dotyczy wszystkich naszych mieszkańców, bo przecież wszyscy jesteśmy albo rodzicami, albo dziadkami czy wnukami i ten temat jest dla nas szalenie istotny. Niestety od paru lat zauważamy, że rząd pochodzi do finansowania oświaty sposób lekceważący– tłumaczył Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Dzisiaj subwencja oświatowa, którą otrzymują samorządy to jest poniżej 2% PKB. Oznacza to, że w wydatkach budżetu państwa oświata stanowi coraz mniejszy udział, co oczywiście nie pozwala zaspokajać podstawowych potrzeb tej sfery. Dlatego przygotowujemy rozwiązania ustawowe, aby zwiększać ten udział do 3%, żeby móc przygotować programy zachęcające młodych ludzi do pracy w zawodzie nauczyciela.

Źródło: https://metropolie.pl/

2023-03-23 07:20:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»