Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


KWRiST 
Pierwsze posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego


Obradom współprzewodniczyli wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz starosta powiatu poznańskiego Jan Grabkowski. Podczas posiedzenia komisja rozpatrzyła blisko 26 punków dotyczących projektów ustaw i rozporządzeń oraz wniosków informacyjnych.

W trakcie posiedzenia jeden projekt otrzymał ocenę negatywną. Chodzi o nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami, kontynuująca likwidacje użytkowania wieczystego.

Rozwiązania, na których opiera się projekt opierają się w dużej mierze na trybie obligatoryjnym. Jest to uwłaszczenie użytkowników wieczystych na gruntach za opłatą, ale w sumie poniżej wartości tych nieruchomości. Nie jest dla nas też zrozumiałe, dlaczego obecnemu rządowi użytkowanie wieczyste aż tak bardzo doskwiera. Wbrew powtarzanym przez przedstawicieli projektodawców twierdzeniom użytkowanie wieczyste nie wywodzi się z prawa komunistycznego, a jest instytucją prawa rzeczowego wywodzącą się z przepisów prawa rzymskiego – wyjaśniał stanowisko strony samorządowej dyrektor Grzegorz Kubalski.

Ponadto podczas styczniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych przedstawił nformację na temat aktualnej sytuacji dotyczącej dystrybucji węgla. Wynika z niej, że zgłaszane przez samorządy problemy związane z dystrybucją węgla są rozwiązywane na bieżąco, a rząd i wojewodowie reagują m.in. poprzez zwiększanie liczby punktów akwizycyjnych, czy dostarczanie węgla na terenie danego województwa nie przez jednego, państwowego dostawcę, a przez np. dwóch, co powoduje z kolei, że wachlarz dostępnego dla mieszkańców asortymentu poszerza się. Jak powiedział minister Rabenda „sprzyja nam także ciepła zima, która powoduje, że mieszkańcy odbierają mniej węgla”. To wszystko powoduje (a także sytuacja na światowych rynkach), że cena węgla spada dostawę tego opału dla gospodarstw domowych można zrealizować po cenie zbliżonej do dwóch tysięcy zł za tonę.

Strona samorządowa przyjęła tą informację. Jej przedstawiciele zwracali natomiast uwagę na problem, który może dopiero nadejść, a mianowicie co zrobić z węglem, który pozostanie nieodebrany. Minister Rabenda wyjaśnił, że rozważane są różne możliwości m.in. możliwość sprzedaży dodatkowych tom tym mieszkańcom, którzy przydzielone im 3 tony już odebrali i zużyli. Zwrócił także uwagę, że określona w ustawie data końca sezonu grzewczego (30 kwietnia) nie powoduje, że po tej dacie węgiel nie będzie mógł być dalej dystrybułowany. Wskazał, także na możliwość zużycia pozostałego w gminnych składach węgla przez JST np. do ogrzewania szkół, czy innych obiektów użyteczności publicznej.

Dyskusję zakończył Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz współprzewodniczący KWRiST ze strony rządowej zobowiązując Ministerstwo Aktywów Państwowych do organizowania spotkań roboczych, na których problemy bieżące związane z dystrybucją węgla mają być rozwiązywane. – O problemach systemowych, wymagających interwencji legislacyjnej, będziemy dyskutować na kolejnym posiedzeniu KWRiST – zakończył minister Szefernaker.

Kolejne posiedzenie komisji zaplanowano na 1 marca br.

Źródło: https://metropolie.pl/
foto: 
https://www.gov.pl/

2023-01-27 09:06:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»