Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


POLITYKA i SPOŁECZEŃSTWO
Apel o zmiany w ustawie dotyczącej uchodźców z Ukrainy


We wtorek, 13 września, odbyło się posiedzenie Zespołu doraźnego ds. Uchodźców Wojennych z Ukrainy w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.


Podczas spotkania przedstawiciele strony samorządowej zaprezentowali propozycje zmian w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy są uchodźcami wojennymi. Postulaty dotyczyły kwestii edukacji uchodźców, miejsca ich zamieszkania na terenie Polski oraz opieki zdrowotnej.

Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego zaapelowała m.in. o przyspieszenie wydawania pozwoleń na pracę medykom z Ukrainy. – Procedury wydawania zgód na zatrudnienie lekarzy i pielęgniarek są w dalszym ciągu dosyć chwiejne. Średni czas oczekiwania to 5-6 miesięcy. Na przykład Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. czeka na decyzję w sprawie osiemnastu pielęgniarek. Do tej pory udało się zatrudnić cztery pielęgniarki z Ukrainy. Czekamy na zgodę dla dziewięciu lekarzy z Ukrainy. Przy olbrzymim deficycie lekarzy jest to dla nas bardzo ważne. Udało się uzyskać trzy zgody na ich zatrudnienie. Bardzo prosimy o przyspieszenie wydawania zezwoleń, oczywiście w miarę możliwości – powiedziała marszałek.

Ponadto marszałek poinformowała stronę rządową, że Wojewódzkie Urzędy Pracy w Lubuskiem nie otrzymały dodatkowych środków finansowych na nauczanie języka polskiego. – To też był nasz ważny postulat, może nie z obszaru zdrowia, ale mówiliśmy, że najważniejsza jest nauka języka polskiego, praca i wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. Jest planowane finansowanie nauki języka polskiego, ale są to projekty, które mają być finansowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy i nowej perspektywy środków unijnych. To jeszcze trochę potrwa, więc mamy też apel o uruchomienie środków na naukę języka polskiego – przypomniała marszałek.

Na postulaty przedstawione przez marszałek odpowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Poinformował m.in., że wydawanie zgód na pracę dla medyków z Ukrainy przedłuża się, ponieważ ponad 80 proc. złożonych wniosków jest niekompletnych, wymaga uzupełnienia ze względów formalnych. Co do zwiększenia finansowania dla szpitali, wiceminister stwierdził, że nie ma potrzeby wprowadzenia dodatkowych płatności za ukraińskich pacjentów.

W posiedzeniu Zespołu ds. Uchodźców Wojennych KWRiST wzięli także udział m.in.: Paweł Szefernaker – wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców, Agnieszka Ścigaj – minister ds. integracji społecznej, Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, Marek Wójcik – pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich, ekspert ds. legislacyjnych oraz Mirosława Dulat – wicedyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Źródło: https://www.lubuskie.pl/

2022-09-14 08:54:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»