Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


KWRiST
Podwyżki cen energii elektrycznej i ogrzewania sieciowego uderzą w JST


Podczas sierpniowego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wiceminister klimatu i środowiska, Anna Trzeciakowska przedstawiła informację dotyczącą przygotowywanych przez rząd rozwiązań osłonowych w związku z podwyżkami cen energii elektrycznej i ogrzewania sieciowego. Rozwiązania mają wejść w życie jak najszybciej.


Przypomniała, że - zgodnie z ustaleniami ze spotkania 25 sierpnia - ustawa o dodatku węglowym zostanie znowelizowana. Ponieważ propozycja nowych zapisów zostanie przekazana 2 września, wiceminister zaapelowała, by do tego czasu gminy wstrzymały rozpatrywanie wniosków. Nowelizacja ma uszczelnić system, wydłuży też z 30 do 60 dni okres rozpatrywania wniosków o dodatek przez gminy, doda kluczowy zapis, że na jeden adres będzie można złożyć jeden wniosek o dopłatę, by ukrócić wyłudzanie pieniędzy publicznych. Wskaże też dokumenty, którymi urzędnicy gminni będą mogli się posiłkować przy weryfikacji wniosków, m.in. wniosek o dodatek osłonowy, o świadczenia rodzinne czy wychowawcze oraz deklarację śmieciową.

Wkrótce też, 2 września br. parlament zajmie się projektem ustawy o ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (chodzi o drewno, olej opałowy, pellet, LPG, a także ciepło systemowe), by zatrzymać podwyżki cen na poziomie 40%.

Sekretarz strony samorządowej, Marek Wojcik przypomniał, że oba projekty ustaw dotyczących dodatków nie były konsultowane w ramach KWRiST, a to pozwoliłyby uniknąć wielu błędów, bo praktycy realizujący te zadania od razu wskazaliby niebezpieczne zapisy. Dlatego apelował o przekazanie propozycji zarówno nowych zapisów projektu ustawy (najlepiej między rozpatrywaniem jej przez Sejm a Senat), jak i korekt ustawy o dodatku węglowym. Zaapelował też o kolejne spotkania przedstawicieli resortu klimatu i środowiska z gminami; w pierwszym wzięło udział blisko 1300 osób, co pokazuje jak ogromnym zainteresowaniem się cieszą i jak są potrzebne.

Podczas posiedzenia Komisja zaopiniowała 35 projektów ustaw i rozporządzeń. Kolejne posiedzenie Komisji zaplanowano na 27 września br.

Źródło: https://www.miasta.pl/
Fot. 
https://www.gov.pl/

2022-09-01 08:42:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

6-7 grudnia, Warszawa, Krajowe Forum Miejskie, https://www.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»