Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


POLITYKA i SPOŁECZEŃSTWO 
Władze lokalne coraz częściej dostrzegają potrzeby rowerzystów


Miłośnicy podróżowania na dwóch kółkach mogą z nadzieją patrzeć w przyszłość. Świadczą o tym dane z najnowszego, opracowanego przez Centrum Rowerowe Raportu: Miasta dla rowerzystów 2022.


Przesiadka z samochodu na rower to nie zawsze wyłącznie kwestia naszych chęci. Jak podkreślają autorzy Raportu wiele zależy od podejścia do tej kwestii przez władze lokalne i przytaczają przykłady miast, które korzystanie z rowerów jako środka komunikacji aktywnie wspierają. Barcelony, która w każdy piątek zamyka drogi dla ruchu samochodowego, dzięki czemu rowerzyści mogą bezpiecznie dojechać do pracy czy szkoły. Londynu, gdzie zamknięcie części ulic dla ruchu samochodowego znacząco zwiększyło liczbę rowerzystów i pieszych.

Całkowita długość wszystkich ścieżek rowerowych w 12 miastach Unii Metropolii Polskich wynosi 3052 km. Najwięcej (708,8 km) ścieżek rowerowych jest w Warszawie. W pozostałych miastach UMP długość ścieżek rowerowych wynosi: Wrocław (385,4 km); Poznań (339,86 km); Kraków(260 km); Łódź (238,22 km); Gdańsk (234,3 km); Lublin (181,74 km); Rzeszów (168 km); Białystok (162,82 km); Szczecin (154,9 km); Bydgoszcz (120 km) i Katowice (98 km).

Jeżeli natomiast popatrzymy na stosunek długości ścieżek rowerowych do długości wszystkich dróg publicznych, to klasyfikacja ta wygląda trochę inaczej. Zdecydowanym liderem jest Rzeszów. Stosunek dróg rowerowych do wszystkich dróg publicznych w granicach administracyjnych Rzeszowa wynosi aż 47%. Równie wysoki jest on we Wrocławiu (40%). Do grona miast, które całkiem nieźle wypadają pod tym względem, zaliczyć należy: Białystok (36%); Poznań (36%); Lublin (35%) oraz Łódź (30%).

Z opracowanego przez Centrum Rowerowe Raportu: Miasta dla rowerzystów 2022 Raportu możemy się dowiedzieć także m.in. jaki budżet na infrastrukturę rowerową przeznaczyły w 2021 r. polskie miasta. Jak wynika z Raportu, liderem w tej kategorii wśród Miast UMP jest Gdańsk, który na ten cel przeznaczył ponad 15,3 mln zł wyprzedzając m.in. Wrocław (13,7 mln zł) czy Warszawę (10,5 mln zł).

Natomiast we wszystkich 12 Miastach Unii Metropolii Polskich możliwy jest bezpłatny przewóz rowerów w pojazdach komunikacji miejskiej.

Źródło: https://metropolie.pl/

2022-08-18 08:03:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»