Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


KWRIST 
Zadania związane z oświatą coraz bardziej pogrążają finanse JST


Wiceminister Paweł Szefernaker wraz z Krzysztofem Iwaniukiem, wójtem Terespola i przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich przewodniczyli majowemu posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Komisja Wspólna opiniowała projekt nowelizujący ustawę Karta Nauczyciela oraz ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak podkreślał prezydent Karnowski, trudno pozytywnie zaopiniować ten projekt bez przedyskutowania kwestii związanych z finansowaniem całości zadań oświatowych realizowanych przez samorządy. A zadania te coraz bardziej pogrążają finanse samorządowe.

Wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski wyjaśniał, że projekt został okrojony w stosunku do pierwotnej wersji z bardzo szerokich zmian związanych z wynagrodzeniem nauczycieli, a także pensum. Udało się uzgodnić tylko zmiany dotyczące odbiurokratyzowania i "upraktycznienia" awansu zawodowego nauczycieli. Przypomniał, że projekt tak naprawdę nie zawiera zmian dotyczących subwencji oświatowej. Zgodził się jednocześnie, że w spotkaniu poświęconym finansowaniu oświaty powinien wziąć udział minister finansów, który ma wpływ na wysokość subwencji.

Ostatecznie ustalono, że resort edukacji uzupełni Ocenę skutków regulacji o wyliczenia dotyczące skutków tego projektu dla JST, dzięki czemu projekt został uzgodniony.

Ponadto strona samorządowa negatywnie zaopiniowała projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Zdaniem samorządowców, ustawa przywraca ręczne sterowanie i centralne zarządzanie szpitalami, a powoływana nią Agencja Rozwoju Szpitali jest niepotrzebnym tworem, na który zostaną przeznaczone ogromne środki. Znakomita większość ze zgłoszonych blisko 2 tysięcy uwag nie została uwzględniona.

Źródło: https://www.miasta.pl/
fot. 
https://www.gov.pl/

2022-05-31 06:27:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
INWESTYCJE w SAMORZĄDACH

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

18 sierpnia, Warsztaty dla JST "Transformacja energetycznia w ciepłownictwie", https://www.teraz-srodowisko.pl/

23 sierpnia,
Susza i powodzie - webinarium dla samorządów o przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu, http://www.zgwrp.pl/

26 sierpnia, Olsztyn,
Posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich, https://www.miasta.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»