Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


WYDARZENIA
Spotkanie samorządowców z WHO


Kryzys humanitarny związany z wojną w Ukrainie wymaga wielopłaszczyznowego działania. Dlatego przedstawiciele organizacji samorządowych spotkali się z przedstawicielką WHO w Polsce, dr Palomą Cuchi, by omówić działania podejmowanie w czasie kryzysu.

WHO koordynuje działania poprzez swoje lokalne biuro w Rzeszkowie. Z WHO współpracuje ponad 100 organizacji partnerskich, zainteresowanych wspieraniem w obszarze zdrowia. Takie organizacje jak choćby UNICEF czy AON przekazują wiedzę za pośrednictwem swoich ekspertów, którzy nawiązali już kontakt m.in. z gminą Rzeszów i Stowarzyszeniem Lekarzy Pediatrów. Chodzi o działania lokalne. Przedstawicielka WHO wyraziła wdzięczność za otwartość i dobrą współpracę.

Podczas spotkania podkreślono bardzo bliską współpracę z miastami i personelem medycznym w zakresie chorób przewlekłych, współpracę z innymi krajami w zakresie dostawy leków, programy przesiewowe dla noworodków, a także działania w kierunku ujednolicenia badań w Polsce dla uchodźców z Ukrainy.

O problemach w zakresie opieki zdrowotnej z perspektywy samorządów mówił Grzegorz Kubalski, Zastępca Dyrektora Biura ZPP. Problemy, z którymi z pewnością będzie trzeba się zmierzyć, to liczba osób mających określone zapotrzebowania na świadczenia medyczne w sytuacji, w której obecnie mieliśmy już do czynienia z deficytem. Stworzona specustawa daje dostęp do świadczeń dla obywateli Ukrainy. Jednak na poziomie AOS, czy szpitali będziemy mieć do czynienia z kolejkami oczekujących osób – może to zająć tygodnie lub miesiące. Pojawienie się dodatkowej grupy osób w takim momencie i włączenie uchodźców zwiększy oczekiwanie na określoną grupę świadczeń. Z kolei wydłużenie czasu oczekiwania do lekarzy może zrodzić niechęci. Polska jako państwo musi zwrócić uwagę, by system funkcjonował poprawnie. Dobrym rozwiązaniem mogłoby być wykorzystanie przybywających uchodźców będących kadrą medyczną w Ukrainie. Na posiedzeniu Komisji Wspólnej zgłoszony został postulat, aby wprowadzić rozwiązanie ułatwiające i dające prawo do wykonywania zawodu na terenie Polski. Wszystko sprowadza się do finansów - bez zwiększenia wydatków publicznych na ochronę zdrowia, nie będziemy w stanie zapewnić dostępu do usług i świadczeń medycznych, bez jednoczesnego zwiększenia kolejek.

WHO ze swojej strony zapewniła o chęci regularnych spotkań, by omawiać najistotniejsze kwestie. Poproszono też o stworzenie listy największych potrzeb, by móc zaprosić na spotkania specjalistów w danych dziedzinach i wymieniać się pomysłami.

Źródło: https://wartowiedziec.pl/

2022-03-21 08:44:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»