Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


STOWARZYSZENIA 
Sytuacja szpitali powiatowych tematem wideokonferencji Zarządu ZPP


Podczas kolejnej wideokonferencji członkowie Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej Związku Powiatów Polskich, a także Przewodniczący Konwentów poszczególnych województw omówili najistotniejsze dla powiatów kwestie. Wśród głównych tematów znalazły się sytuacja szpitali powiatowych, propozycje nowych przepisów dotyczących pandemii oraz finanse samorządowe.


Kwestie związane z systemem opieki zdrowotnej przybliżyła Bernadeta Skóbel, kierownik działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz. Zakończyły się konsultacje publiczne ustawy o rozwoju i modernizacji szpitalnictwa. Wpłynęło bardzo dużo uwag, w tym te kierowane przez Związek Powiatów Polskich. Projekt będzie jeszcze wracał w nowej wersji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wśród zgłoszonych uwag nie było ani jednej, która pozytywnie odnosiłaby się do tego projektu. Podstawowy zarzut wobec ustawy jest taki, że nie odnosi się ona do kwestii stabilności finansowania sektora ochrony zdrowia. Bernadeta Skóbel przedstawiła również dane dotyczące szpitali powiatowych z całej Polski, zebrane przez ekspertów ZPP, odnoszące się do zapowiedzianej kategoryzacji szpitali.


Z kolei Grzegorz Kubalski - zastępca dyrektora Biura ZPP, mówił o tym, w jaki sposób można wykorzystać na wydatki bieżące środki z kwoty 8 mld zł, które zostały skierowane do sektora samorządowego na podstawie ustawy z roku ubiegłego i zostały wypłacone w ostatnich dniach ubiegłego roku. Jak wskazał w swojej prezentacji Grzegorz Kubalski, w 2021 roku JST otrzymały środki finansowe z budżetu państwa w kwocie 8mld zł, na uzupełnienie subwencji ogólnej. Ustęp 2 ustawy precyzował natomiast, że o przeznaczeniu otrzymanych środków decyduje organ stanowiący JST. Środki te zatem weszły na dochody roku 2021. Art. 217 ust. 1 ustawy o finansach publicznych traktuje, że różnica między dochodami a wydatkami budżetu JST stanowi odpowiednio nadwyżkę budżetu JST albo deficyt budżetu JST. Natomiast ust. 2 pkt. 5 powyższej ustawy mówi o tym, że deficyt budżetu JST może być sfinansowany przychodami pochodzącymi z nadwyżki budżetu JST z lat ubiegłych [pomniejszonej o środki określone w pkt 8]. Pojawia się pytanie, czy środki mogą być przeznaczone na pokrycie deficytu bieżącego. Grzegorz Kubalski zwrócił uwagę na zmianę, która reguluje, iż w latach 2022-2025 JST może w danym roku budżetowym przekroczyć relację, o której mowa w art. 242 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych pod warunkiem, że w latach 2022-2025 suma przekroczeń tej relacji w poszczególnych latach nie będzie wyższa od sumy nadwyżek wynikających z tej relacji w poszczególnych latach. Konieczna jest jednak ostrożność w interpretacji. Poruszona kwestie wzbudziła wiele wątpliwości i emocji. Starostowie podzielili się wątkami, które wzbudzają ich sprzeciw i niepewność.

Źródło: https://www.zpp.pl/

2022-02-04 10:27:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

24 kwietnia, Warszawa, Konferencja "Kapitał obywatelski społeczności lokalnych", https://frdl.org.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»