Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Grzegorz Napieralski: Janosikowe to wyraz niezbędnej solidarności między samorządami

Poziom dochodów gmin jest bardzo zróżnicowany. Nie zawsze wynika to z pracowitości i zaradności organów samorządu - uważa kandydat na prezydenta z ramienia SLD.

Debatę na temat tzw. "janosikowego" rozpoczęli przedstawiciele największych miast, którzy na forum KWRiST postawili wniosek o likwidację lub zmianę w sposobie naliczania "janosikowego".

Ten rok jest wyjątkowo niekorzystny dla samorządów, które wpłacają część swoich dochodów do podziału między najbiedniejsze JST. Nie dość, że na tegorocznych budżetach swoje piętno odbił kryzys, a kwoty "janosikowego" są naliczane na podstawie przedkryzysowych wskaźników, to niektóre samorządy o dużych dochodach wyjątkowo ucierpiały w czasie powodzi.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zapowiedział. że zwróci się z apelem do rządu i parlamentu o zmniejszenie kwoty 940 mln zł "janosikowego", jakie w tym roku region ten musiałby przekazać na rozwój innych województw.

Jego zdaniem tragiczna sytuacja, jaka dotknęła dużą część Mazowsza, spowoduje większe zrozumienie ze strony pozostałych województw.  W ciągu ostatnich 5 lat województwo mazowieckie przekazało w formie "janosikowego" na rzecz innych regionów ponad 4,5 mld zł.

Zdaniem Grzegorza Napieralskiego, który jest jest jednym z kandydatów na prezydenta całkowita likwidacja "janosikowego" byłaby niewskazana.

- Z różnych powodów dochody własne, udział w dochodach z podatków CIT i PIT jest bardzo różny w różnych jednostkach samorządowych. Nie wynika to z pracowitości i zaradności organów jednostek samorządu terytorialnego. Najczęściej jest to sprzyjający splot okoliczności np. stołeczność, dobre położenie, lokalizacja wysokodochodowych inwestycji i przedsiębiorstw - uważa Napieralski.

Jego zdaniem "janosikowe" jest próbą niwelowania dysproporcji dochodowych i rozwojowych, wyrazem niezbędnej solidarności między samorządami. Bez „janosikowego” nie byłoby subwencji wyrównawczej, gminy bogatsze stawałyby się jeszcze bogatsze, a gminy biedne jeszcze biedniejsze. (ag)

2010-05-30 23:17:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»