Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


STOWARZYSZENIA
Subwencja rozwojowa budzi wątpliwości wśród marszałków


W formie zdalnej odbyło się posiedzenie Zarządu Związku Województw RP, podczas którego Zarząd przyjął stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (subwencja rozwojowa).

W ocenie samorządowców dokumenty te nie przedstawiają szacunków oraz skutków finansowych, jakie dla poszczególnych korporacji samorządowych przyniosą proponowane kierunki zmian w systemie finansowania JST. To zaś skutkuje brakiem możliwości oszacowania i zaopiniowania proponowanych zmian.

Ponadto, jak stwierdził Zarząd ZWRP w przyjętym stanowisku wprowadzenie tak istotnych zmian w systemie finansowania samorządów, w tak krótkim okresie, może powodować, że jednostki samorządu terytorialnego będą miały problemy z realizacją przedsięwzięć ujętych w Wieloletnich Prognozach Finansowych oraz będą zmuszone do wprowadzenia zmian w harmonogramach ich realizacji.

Jednocześnie wątpliwości ZWRP budzi sposób ustalania potrzeb wydatkowych na podstawie danych historycznych, ponieważ jednostki samorządu terytorialnego realizują wydatki w oparciu o ich możliwości finansowe, a nie o faktyczne potrzeby. Zatem, w opinii Zarządu ZWRP, wskazane byłoby zastosowanie obiektywnej analizy potrzeb wydatkowych poszczególnych samorządów.

Źródło: https://polskieregiony.pl/

2021-02-19 17:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
INWESTYCJE w SAMORZĄDACH

»

TURYSTYKA

»

»


URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

22 kwietnia, XXXV Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich RP, http://www.zgwrp.pl

29 kwietnia, Kielce, XXII Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, https://www.teraz-srodowisko.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»