Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


ARTYKUŁ PROMOCYJNY
10-20% niższe zużycie energii cieplnej w budynkach bez klasycznej termomodernizacji? To możliwe.


Koszty ogrzewania to jedne z najważniejszych kosztów eksploatacyjnych budynków, w tym także tych należących do jednostek samorządowych. Co ważne, ogrzewanie ma także wymiar ekologiczny, na który coraz częściej zwracają uwagę mieszkańcy – oraz władze, zarówno w Polsce, jak i unijne. Korzyści z ograniczenia kosztów energii cieplnej wykraczając więc poza finanse samorządu.

Trwająca pandemia koronawirusa zmieniła sposób funkcjonowania społeczeństw: ludzi, firm i instytucji, między innymi jednostek samorządowych. Wiele ze zmian będzie miało wpływ na finanse – i będzie to wpływ negatywny. By nie ograniczać za bardzo swoich planów, samorządy będą musiały szukać oszczędności. Jednym z obszarów, na którym można to robić, są właśnie koszty eksploatacji, w tym – ogrzewania budynków.

Mówimy tu o kwotach niebagatelnych, szczególnie w przypadku większych jednostek samorządu terytorialnego. Budynki administracji i urzędów to dopiero początek: prawdziwy potencjał do cięć drzemie w mieszkaniach komunalnych, lokalnych placówkach kulturalnych, przychodniach, szpitalach czy szkołach.

Termomodernizacja może być smart

Jeszcze do niedawna, jedyną realną metodą ograniczenia zużycia energii cieplnej w budynku, poza wyłączeniem jego części z użytkowania lub „przykręceniem kurków”, było przede wszystkim ocieplanie ścian czy wymiana okien. Oprócz niewątpliwej zalety – czyli ograniczenia ucieczki ciepła na zewnątrz – tego typu inwestycje mają jednak dwie zasadnicze wady. To wysoki koszt i związany z nim długi czas zwrotu, wynoszący kilkanaście lat.

Dodatkowo, samo planowanie i realizacja prac remontowych bywa najczęściej długotrwałym, złożonym i absorbującym procesem.

Tymczasem zużycie energii cieplnej można ograniczyć także w perspektywie zaledwie jednego miesiąca, a czas zwrotu z inwestycji skrócić nawet do zaledwie roku. Jak to możliwe? Dzięki... internetowi.

Konkretnie: internetowi rzeczy.

Jak usługi w chmurze ograniczają zużycie energii cieplnej?

Egain Edge to oparty o internet rzeczy (IoT) system umożliwiający redukcję zużycia ciepła w budynku, przy zachowaniu pełnego komfortu termicznego jego użytkowników. Rozwiązanie bazuje z jednej strony na zainstalowanej w budynku sieci czujników temperatury i wilgotności powietrza, z drugiej zaś na aktualnej temperaturze zewnętrznej, krótkoterminowej prognozie pogody oraz położeniu geograficznym budynku ­– tłumaczy Wojciech Kubicki z firmy Egain.

Większość współczesnych rozwiązań bierze pod uwagę jedynie aktualną temperaturę zewnętrzną; uzupełnienie tej informacji o prognozę pogody pozwala wykorzystać inercję termiczną obiektu. Przykładowo, gdy prognoza pogody wskazuje na wzrost temperatury zewnętrznej w perspektywie kilku godzin, Egain z wyprzedzeniem ogranicza pobór energii przez węzeł cieplny. Wyprzedzenie jest dobierane tak, by nie miało wpływu na temperaturę wewnątrz budynku: zanim zdąży się on w zauważalnym stopniu wychłodzić, jego bilans energetyczny zostanie wyrównany przez warunki zewnętrzne.

Co ważne, system bazuje na krótkoterminowych prognozach pogody, których sprawdzalność jest niemal 100-procentowa.

Wirtualny budynek

Prognoza pogody to jednak nie wszystko. Informacje o położeniu geograficznym i orientacji względem kierunków świata, determinujące kąt i czas padania promieni słonecznych, dodatkowo zwiększają precyzję działania systemu. Z kolei odczyty ze wspomnianych wcześniej czujników temperatury i wilgotności służą nie tylko monitorowaniu bieżących warunków wewnątrz budynku, ale także służą budowie cyfrowego modelu obiektu. To właśnie dzięki tym danym, system „uczy się”, jak zmiany w dopływie energii cieplnej i zmiany pogody wpływają na warunki wewnątrz budynku. Wygenerowane oszczędności mogą sięgać nawet 20%.

Co ważne, czujniki są bezprzewodowe, a to oznacza – szybką i bezproblemową instalację. Jak szybką?

Pełne wdrożenie systemu, licząc od pierwszego spotkania, przez podpisanie umowy, aż po instalację w docelowym obiekcie lub obiektach, to kwestia kilku tygodni – mówi Wojciech Kubicki. Wśród dodatkowych korzyści związanych z instalacją, Kubicki wymienia także możliwość gromadzenia i analizowania przez system danych dotyczących zużycia nie tylko ciepła, ale także wody oraz energii elektrycznej.

Skandynawska technologia w Polsce

Rozwiązania Egain Edge w Polsce pojawiły się niedawno, ale na świecie jego dostawca zdążył już ugruntować swoją pozycję. W systemy założonej w 2003 roku szwedzkiej firmy wyposażonych jest obecnie ponad 300 000 mieszkań w 11 krajach Europy. Wymiernymi osiągnięciami Egain może się pochwalić jednak także w naszym kraju.

Dla przykładu, w Elblągu, w należących do Zarządu Budynków Komunalnych obiektach o łącznej powierzchni ok. 21 tys. m2, Egain Edge obniżył zużycie energii cieplnej o 12%. Spadkowi zużycia energii cieplnej towarzyszyło ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W ciągu dwóch sezonów od instalacji, spadek emisji wyniósł aż 129 ton tego gazu.

Co ważne, system nie musi być traktowany jako konkurencja dla tradycyjnie rozumianej termomodernizacji. Równie dobrze może być jej uzupełnieniem, ponieważ przynosi oszczędności także w budynkach efektywnych energetycznie.

Jeśli jesteś zainteresowany indywidualną prezentacją rozwiązania Egain Edge i wstępną symulacją efektów instalacji systemu, odwiedź stronę Egain i umów się na spotkanie online.

2021-02-21 07:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»