Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Jan Gliszczyński: Trudno o przedszkole dla trzylatka

Sądy coraz częściej unieważniają uchwały rad gminnych w sprawie opłat za przedszkola. Gminy czekają na reakcję ministerstwa. - Liczymy na pilne uproszczenie prawa - mówi wiceburmistrz Czerska.

W Polsce, w porównaniu do innych krajów UE, bardzo niewiele dzieci uczęszcza do przedszkola. Ich powstawanie jest jednak uzależnione od gmin, dla których jest to zadanie własne. Niestety instytucje państwowe nie wspierają tego zadania.

Prawo dotyczące przedszkoli zostało tak napisane, że sądy coraz częściej unieważniają uchwały rad gminnych w sprawie opłat za przedszkola. Okazuje się, że gminy nie mogą pobierać opłaty stałej za tę usługę.

- W 2009 roku ze względu na wyrok sądu administracyjnego, który unieważnił naszą uchwałę wypłaciliśmy rodzicom dzieci kilkadziesiąt tysięcy złotych - opowiada Jan Gliszczyński, wiceburmistrz Czerska.

W tym mieście władze nie chciały wchodzić w spór prawny z mieszkańcami i postanowiły zwrócić niesłusznie pobrane pieniądze bez wyroków sądu powszechnego. Kolejnym krokiem było sformułowanie uchwały, która nie zostanie uchylona przez sąd.

- Musieliśmy się bardzo nagimnastykować, ale od maja 2009 roku obowiązuje u nas uchwała, która została zatwierdzona przez wojewodę i obroniła się w sądzie pierwszej instancji. Myślę, że nie zostanie uchylona. Chciałbym jednak liczyć, że prawo oświatowe zostanie uproszczone - mówi Gliszczyński.

Jak relacjonuje wiceburmistrz w mieście brakuje miejsc w przedszkolach, a sytuacja może się jeszcze pogorszyć po zakończeniu programu współfinansowanego z EFS "Nasze małe przedszkola".

Już teraz ze względu na obowiązek przygotowania pięciolatków do nauki w szkole, przyjmowane do przedszkoli są głównie 5 i 6 latki. Dla młodszych dzieci przyjęcie do placówki to duzy luksus.

Więcej na temat przedszkoli w najnowszym numerze Forum Samorządowego.


Do pobrania:

2010-05-10 06:54:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»