Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Krzysztof Jakóbik: System świadczeń socjalnych utrwala biedę

W wielu gminach znaczny procent mieszkańców woli oddać się pod opiekę pomocy społecznej niż próbować znaleźć pracę. A na aktywizację zawodową brakuje czasu.

Raport  GUS o beneficjentach pomocy społecznej świadczy o tym, że istnieją gminy, w których  rodziny utrzymujące się z zapomogi socjalnej mają przewagę liczebną nad tymi żyjącymi z aktywnej pracy. W 312 polskich gminach 20 proc. mieszkańców pobiera świadczenia rodzinne. Choć nie jest to mało, istnieją również takie Ośrodki Pomocy Społecznej, jak ten w Kętrzynie, który na utrzymaniu ma 70 proc. lokalnej społeczności.

Jak mówi Krzysztof Jakóbik, autor raportu o beneficjentach pomocy społecznej, dyrektor oddziału Głównego Urzędu Statystycznego w Krakowie, głównymi powodami korzystania z pomocy społecznej jest bezrobocie, duża liczba osób w wieku przedprodukcyjnym, wielodzietność rodzin oraz niski poziom wykształcenia mieszkańców. Te zjawiska obserwujemy głównie na terenach wiejskich.

80 proc. beneficjentów pomocy społecznej w Polsce posiada status bezrobotnego podopiecznego od ponad 10 lat. Bardzo często roszczeniowa postawa wobec gminy jest niejako dziedziczona przez kolejne pokolenia tej samej rodziny.

– Przeciwdziałanie utrwalaniu biedy powinno mieć charakter aktywnych działań prowadzonych przez władze samorządowe polegających na tworzeniu nowych miejsc pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach m.in. poprzez wsparcie przedsiębiorczości – twierdzi Jakóbik. Istotną sprawą jest także podniesienie wykształcenia ludzi młodych. Takie działania mają wpływ na zmniejszenie stopy bezrobocia, zwiększenie dochodów z pracy najemnej i z pracy na rachunek własny, podniesienie poziomu życia, a w konsekwencji pomoc rodzinom w wyjściu z biedy.

Problem polega jednak na tym, że w ekstremalnych przypadkach, po obsłużeniu wszystkich beneficjentów – blisko trzech czwartych mieszkańców, OPS nie ma już wolnej chwili na prowadzenie działań mających na celu aktywizację zawodową. (abg)

2010-05-07 17:15:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»