Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


FINANSE
Gminy popierają zmiany w ustawie o dochodach JST


Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej popiera i pozytywnie opiniuje senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który zakłada wyrównanie ubytków w dochodach jednostek samorządu terytorialnego, spowodowanych wprowadzeniem w 2019 r. zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Projektowane przepisy mają przeciwdziałać pogłębianiu się trudnej sytuacji finansowej samorządów, w tym gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, spowodowanej wprowadzonymi zmianami ustawowymi w podatku PIT w 2019 roku, narzuconymi podwyżkami płac nauczycieli oraz długoterminowymi skutkami panującej pandemii. 

Przedstawiciele gmin przekonują, że bez proponowanej w projekcie ustawy rekompensaty dochodów w formie zwiększenia udziału JST w dochodach z PIT, nie będzie możliwe powstrzymanie spadku tempa rozwoju polskich samorządów oraz ograniczania ich samodzielności finansowej, który jest nieuniknionym skutkiem ubytku dochodów własnych.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zakłada zwiększenie wysokości udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych:
1.gmin –z 39,34 proc. do 43,93 proc.
2.powiatów –z 10,25 proc. do 11,49 proc.
3.województw –z 1,60 proc. do 1,79 proc.

Źródło: www.zgwrp.pl

2021-01-13 13:27:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Urzędy Marszałkowskie

»

Pobierz bezpłatnie

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

26 stycznia – 4 lutego 2021 roku, Kurs: Zarządzenie bezpieczeństwem informacji oraz ochrona danych osobowych w JST, https://wydarzenia.ngo.pl/

27 stycznia 2021 roku, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://www.kwrist.mswia.gov.pl/

.

»


Zobacz

»

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»