Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


TURYSTYKA
Warmińsko-Mazurskie. Wiatr w żagle dla przedsiębiorczości i turystyki


Ponad 370 mln zł kosztuje budowa i przebudowa infrastruktury na mazurskich akwenach. O zaletach inwestycji rozmawiano podczas konferencji online „Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Inwestycje jakich jeszcze nie było”.

Projekt „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020 przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

Ten wielki projekt powstał w wyniku współpracy samorządu województwa oraz partnerów samorządowych wchodzących w skład Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, a także przy udziale Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. 

Jego główne cele to poprawa stanu technicznego oraz bezpieczeństwa i warunków żeglugi turystycznej, sportowej i pasażerskiej, wzrost drożności i przepustowości szlaków wodnych, rozwój infrastruktury związanej z właściwym ukierunkowaniem ruchu turystycznego, a w rezultacie zwiększenie konkurencyjności gospodarczej i atrakcyjności Mazur. 

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich nadaje charakter naszemu regionowi. To zasługa niezwykłej natury, ale też wyjątkowych ludzi, którzy tu żyją. Działacze, aktywiści i samorządowcy ciężko pracują nad kształtem oraz funkcjonalnością szlaku. Efekt jest znakomity, dziś Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich i pierwszą polską śluzą na Mazurach możemy pochwalić się przed całym światem. Tego typu inwestycje pokazują, jak wielką siłę sprawczą mają samorządy i fundusze europejskie. Projekt jest również wiatrem w żagle dla lokalnej przedsiębiorczości - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Potrzebę remontu potwierdzają chyba wszyscy żeglarze, miłośnicy piękna naszych szlaków wodnych. Zaczęliśmy wakacje w zmienionych warunkach, jednak Warmia i Mazury jak co roku chętnie przyjmują gości. Szczególnie teraz większość z nas woli odpoczywać w bardziej kameralnych warunkach, w miejscach spokojnych, niezatłoczonych, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Mamy do tego znakomite warunki i stale polepszamy komfort wypoczynku. Zachowanie dziedzictwa, komfort życia i bezpieczeństwo - te cele stawiamy sobie przy projektowaniu zrównoważonego rozwoju, a inwestycje na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich się w te cele wyraźnie wpisują. 

Całkowita wartość projektu wynosi prawie 370 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to kwota ponad 250 mln zł. Długość wybudowanych lub zmodernizowanych wodnych szlaków turystycznych wyniesie 14,76 km. Przebudowa dotyczy również ośmiu kanałów (Giżycki, Grunwaldzki, Mioduński, Szymoński, Tałcki, Piękna Góra, Węgorzewski oraz Śniardwy - Roś). Wszystkie inwestycje na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich powinny zakończyć się do końca 2023 roku.

 

Czytaj więcej (link)   
Źródło i foto.  warmia.mazury.pl

2021-01-04 10:54:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Urzędy Marszałkowskie

»

Pobierz bezpłatnie

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

26 stycznia – 4 lutego 2021 roku, Kurs: Zarządzenie bezpieczeństwem informacji oraz ochrona danych osobowych w JST, https://wydarzenia.ngo.pl/

27 stycznia 2021 roku, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://www.kwrist.mswia.gov.pl/

.

»


Zobacz

»

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»