Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Robert Malinowski: Rząd powinien wesprzeć budownictwo w biedniejszych gminach

Budowa lokali socjalnych powinna być wspierana w zależności od bogactwa gminy. Dofinansowanie powinno być zależne od skali bezrobocia - uważa prezydent Grudziądza.

Brak lokali socjalnych to problem wielu polskich gmin. Zdaniem samorządowców wsparcie rządowe w tym sektorze jest niewystarczające.
- Posłowie zobowiązali gminy do zapewnienia lokalu socjalnego eksmitowanym, ale nie zapewnili odpowiednich środków na to zadanie - mówi Robert Malinowski, prezydent Grudziądza.

- Budowa lokali socjalnych to jeden z moich priorytetów - mówi Malinowski. Mimo to, miasto nie nadąża za liczbą eksmisji, po których ma obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego. W mieście jest 650 nie wykonanych jeszcze wyroków nakazujących opuszczenie lokalu.


Ponieważ władze miasta są zdania, że ze względów socjlanych nie powinno się skupiać zbyt wielu lokali socjalnych w jednym miejscu polityka prezydenta nie polega na budowaniu lokali o najniższym standardzie np. w formie kontenerów.

We współpracy z Bankiem Gospodartwa Krajowego władze miasta budują budynki socjalne oddając ok. 130 mieszkań rocznie. Dzięki nowym przepisom i na podstawie umowy z bankiem w budynkach współfinansowanych z kasy BGK zamieszkują nie tylko ci, którym przysługuje lokal socjalny.

- Ponieważ standard nowych budynków jest dość wysoki do nowo powstałych mieszkań wprowadzają się chętnie osoby niezalegające z opłatami. Do opuszczonych przez nich mieszkań kierujemy osoby z wyrokami eksmisji - tłumaczy prezydent Grudziądza.

Niedawno sąd nakazał jednak miastu wypłatę odszkodowania właścicielom mieszkań, które są zamieszkiwane przez osoby ze wstrzymanymi wyrokami eksmisji.

- W mieście jest duże bezrobocie więc bardzo wiele osób nie płaci za lokal, co pociąga za sobą wyroki eksmisji. Niewielkie zatrudnienie powoduje też, że gmina nie ma dużych wpływów z podatków i nie jest w stanie zapewnić lokali wszystkim potrzebującym, a to skazuje nas na wypłatę dużych odszkodowań właścicielom lokali. To zespół zależności, którego bez pomocy systemowej państwa nie uda nam się pokonać - mówi Robert Malinowski. (ag)

Do pobrania:

2010-05-03 17:50:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»