Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


PROMOCJA
Miejska wyprawka dla gmin – czy warto? 


Mamy problem demograficzny. Jedne miasta i gminy wyludniają się na rzecz innych, a sytuacji nie poprawia niski przyrost naturalny. Od lat władze na różnych szczeblach wdrażają programy społeczne mające przeciwdziałać temu procesowi.Jednym z programów dających najszybsze efekty i prostym do wdrożenia okazuje się miejska wyprawka dla nowo narodzonych dzieci.
 

Gminy i miasta są najbliżej mieszkańców i bezpośrednio korzystają na wzroście dzietności. Wielu młodych ludzi migruje do gmin przyjaznych rodzinie, a jednym z kluczowych elementów decyzyjnych jest wsparcie lokalnych władz na ich nowej drodze życia.
 

Warszawa, Kraków, Wrocław, Jaworzno i wiele innych miast i gmin (niezależnie od wielkości) wprowadziły w Polsce programy wyprawkowe, które stały się ważnym argumentem migracyjnym dla młodych rodzin. Skuteczna polityka prorodzinna gminy i miasta może prowadzić do znaczącej poprawy wizerunku lokalnych władz akcentujących swoje prorodzinne nastawienie.


 

Jak to się zaczęło?

Pomysł wyprawek miejskich został zaczerpnięty z Finlandii, gdzie od ponad 80 lat niemowlaki otrzymują specjalne, personalizowane zestawy urodzinowe. Drobny prezentw tak istotnej, intymnej sytuacji życiowej stanowi wyraz uznania i szacunku, budzący docelowo w młodych rodzicach wdzięczność i poczucie wspólnoty.

Finlandia posiada dobrą sytuację demograficzną, a wyprawki tam proponowane składają się z podstawowych produktów dla noworodka projektowanych przez fińskich designerów. Co ciekawe można wymienić je na bezpośredni zasiłek, a mimo to 95% młodych rodziców wybiera miejskie wyprawki. Liczy się gest.

 

Dobrze przemyślana wyprawka na wzór fińskiej może zawierać nawet 60 produktów takich jak ubranka dla dzieci, zabawki, książki, koce, akcesoria do mycia, a także środki higieniczne dla młodych mam. Co więcej, na spodzie kartonu, w którym umieszczone są rzeczy znajduje się materac, a całe pudełko może posłużyć jako bezpieczne łóżeczko na kilka pierwszych miesięcy życia niemowlaka. 

Powyższa wersja wyprawki jest bardzo rozbudowanym pakietem dla rodziców, którzy właściwie nie muszą już nic kupować na pierwsze chwile z dzieckiem. Warto jednak zauważyć, że w pomyśle miejskiej wyprawki liczy się przede wszystkim dobry gest ze strony samorządu. Już przy niewielkim budżecie można stworzyć unikatową wyprawkę, która dla rodziców i dzieci będzie miała zarówno wartość użytkową, a także emocjonalną. Rodzice poczują, że samorząd docenia przyjście na świat nowego mieszkańca gminy i z pewnością wpłynie to na ich pozytywnego postrzeganie działań gminy.

Samorząd ma niepowtarzalną okazję, by choć symbolicznie uczcić przyjście na świat nowego człowieka. To właśnie ten młody człowiek za 20-30 lat będzie kształtować kierunki rozwoju miasta.

 


 

Komu przysługuje wyprawka, czyli krótko na temat dystrybucji

Gminy stosują kilka rozwiązań. Większość gmin wybiera zasadę, że aby otrzymać wyprawkę należy płacić podatki na terenie gminy. Wówczas rodzice odbierają wyprawkę podczas odbioru odpisu aktu urodzenia dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w dedykowanym wydziale urzędu.

Inne gminy wymagają urodzenia na terenie danej gminy, rzadziej stosuje się wymóg zameldowania, bo nie zawsze pokrywa się on z rzeczywistym trybem życia rodziców.

Wiele stosowanych modeli dystrybucji wyprawki pokazuje, że nie ma idealnego rozwiązania. Wszystko zależy od specyfiki danej gminy i stylu życia jego mieszkańców. Na pewno trzeba rozsądnie rozważyć tę kwestię, by nie spowodowało to niepotrzebnych negatywnych opinii ze strony mieszkańców.

 

Jaka powinna być gminna wyprawka?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od koncepcji oraz budżetu, jaki gmina chce na ten cel przeznaczyć. Warto postawić na autorskie, personalizowane produkty, których nie da się kupić na rynku. Wtedy będzie to unikatowy prezent dla rodziców i bardziej docenią elitarność takiego upominku.

Ponadto personalizacja wyprawki służy jeszcze dodatkowym celom. Z jednej strony wzmacnia lokalny patriotyzm, ale również pełni funkcję edukacyjną, stanowiąc wstęp do rozmowy o lokalnej tożsamości, zabytkach, symbolach i cechach wyróżniających daną gminę dla tle innych miejscowości. Młodzi ludzie, wbrew globalizacji, czują potrzebę zakorzenienia się w danym miejscu i szukają takich elementów, z którymi mogliby się utożsamiać.

Każda gmina posiada elementy, które ją wyróżniają. Mogą to być zabytki architektury, przyroda, może jakieś charakterystyczne zwierzę jak żubr w Białowieży czy foka na Helu? Mogą to być też poszczególne słowa z lokalnej gwary, które wyróżniają np. Kaszuby czy Śląsk i są kodem porozumienia między mieszkańcami (z kolei są niezrozumiałe dla innych)?

Innym pomysłem jest oparcie się na legendzie (jak Smok Wawelski w Krakowie) czy symbolach kojarzących się jednoznacznie z daną gminą (jak koziołki w Poznaniu czy krasnale we Wrocławiu).

Możliwości jest bez liku, a wartość przeprowadzenia takiego procesu koncepcyjnego opłaci się pod kątem wizerunkowym.

Autorska wyprawka może być też świetnym produktem turystycznym, sprzedawanym w puntach Miejskiej Informacji Turystycznej, w galeriach miejskich, muzeach czy centrach edukacyjnych.

Stąd też powstał pomysł na Miejską Wyprawkę, która kompleksowo przygotowuje takie autorskie wyprawki dla gmin. Cały proces podzielony jest na kilka etapów i obejmuje merytoryczne i graficzne przygotowanie koncepcji wyprawki, produkcję opartą w 100% na polskich szwalniach i drukarniach, proces pakowania i pomoc w promocji wyprawki.




Miejska Wyprawka:

  • wzmacnia politykę prorodzinną w gminie
  • wzmacnia lokalny patriotyzm – wyprawka jest tak zaprojektowana, by uwzględnić lokalną tożsamość i lokalne produkty. 
  • jest szyta na miarę pod kątem budżetu
  • podnosi zaufanie społeczne do lokalnego samorządu
  • stanowi jeden z argumentów dla młodych ludzi decydujących się na migrację i meldunek
  • jest długoletnią inwestycją w dobrostan, demografię i wizerunek gminy 

Kto za tym stoi?

Miejska Wyprawka to projekt Fundacji Edukacji i Rozwoju MIKSTURA, która od 2013 roku aktywizuje kobiety na rynku pracy oraz prowadzi edukację ekologiczną i naukową dla dzieci i młodzieży.

Jest to przedsiębiorstwo społeczne, co oznacza, że wszystkie zyski, które zostaną wypracowane w Miejskiej Wyprawce, zostaną przeznaczone na cele społeczne.


Więcej informacji o personalizowanych wyprawkach znajdziesz na stronie: www.miejskawyprawka.pl

2020-12-01 15:19:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»