Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Adam Rapacki: Za późno na JOW

Rząd odrzucił propozycje zmian w ordynacji wyborczej do samorządów. Samorządowcy od dawna postulowali wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do rad gmin, a także w wyborach parlamentarnych.

Projekt zmian w ordynacji wyborczej do rad gmin i powiatów do kancelarii Ministra Spraw Wewnętrznych przesłał Burmistrz Miasta Duszniki-Zdrój Grzegorz Średziński.

Jego zdaniem każda gmina powinna mieć swojego reprezentanta w radzie powiatów. Nadal obowiązuje art. 135 Ordynacji wyborczej, który stanowi w przypadku wyborów rad powiatu, iż „Okręgiem wyborczym jest jedna gmina”. W praktyce podział na okręgi wyborcze prowadzi do sytuacji, że art. ten jest łamany.

Powodem takiej sytuacji są wielomandatowe okręgi wyborcze złożone z kilku gmin. W takim przypadku do rady powiatu mandat otrzymują przedstawiciele największej gminy.

– W ten sposób już od dwóch kadencji gminy Duszniki Zdrój oraz Lewin Kłodzki nie są reprezentowane w Radzie Powiatu Kłodzkiego co bardzo negatywnie wpływa na współpracę między samorządami gminy i powiatu – komentuje Grzegorz Średziński.

Zdaniem burmistrza wynika to z przeoczenia posłów, którzy zmniejszając w 1999 roku liczbę radnych o 50% zapomnieli zmniejszyć ilość radnych wybieranych w okręgach wyborczych.

W tej chwili okręg wyborczy musi być (w przypadku wyborów do rad powiatu) co najmniej 3 mandatowy.
– Aby utworzyć, taki okręg wyborczy łączy się  cztery gminy Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Lewin Kłodzki i Szczytna, a  to z kolei preferuje wybór radnych z większych gmin, o większej liczbie mieszkańców – tłumaczy Burmistrz Dusznik-Zdrój.

Zainteresowania problemem nie wykazali przedstawiciele MSWiA w zespole ds. administracji KWRiST. Ich zdaniem jest już za późno na zmiany ordynacji wyborczej. Poza tym uznali, że jedynym miejscem zgłaszania takich pomysłów powinien być sejm. (ag)

Do pobrania:

2010-04-26 06:51:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»