Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Pomorze Zachodnie „Samorządem Równych Szans”


Pomorze Zachodnie zostało tegorocznym laureatem ogólnopolskiego konkursu „Samorząd Równych Szans”. Województwo Zachodniopomorskie doceniono za realizację dobrze znanego zarówno w regionie, jak i Unii Europejskiej partnerskiego projektu „Dobre Wsparcie – system lokalnych usług”.

 

„Samorząd Równych Szans” to konkurs, którego celem jest popularyzacja wśród samorządów dobrych praktyk związanych z dostosowaniem zarówno usług, jak i otoczenia pod kątem możliwości osób z niepełnosprawnością. Za jego realizację od dziesięciu lat odpowiada Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. 

–  Zwycięstwo w konkursie „Samorząd Równych Szans” to dla nas szczególna nagroda, która pokazuje kierunek naszych codziennych działań. Na Pomorzu Zachodnim chcemy stanowić spójną społeczność, która daje szansę każdemu. Jednoznacznie opowiadamy się za takimi wartościami jak: równość, solidarność, otwartość na potrzeby innych, tolerancja. Dzięki dziesiątkom działań, które realizujemy we współpracy z organizacjami pozarządowymi, udaje się nam tworzyć nowe możliwości dla wszystkich, którym w życiu trudniej, w tym dla osób z niepełnosprawnością. Dziękuję zespołowi ROPS i naszym partnerom za dotychczasowe działania. Partnerska formuła pierwszej edycji zdała egzamin wzorcowo – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. 

Docenione w konkursie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego „Dobre Wsparcie” to projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego realizowany w partnerstwie z: Fundacją Nauka dla Środowiska, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wspólnym celem partnerów było od 2018 r. tworzenie kompleksowej oferty sąsiedzkich usług opiekuńczych dla osób niesamodzielnych oraz ich rodzin. I cel ten został w pełni zrealizowany.

Publiczno-pozarządowa współpraca zaowocowała otwarciem mieszkań wytchnieniowych w Szczecinie i Kołobrzegu , dwóch wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, organizacją cyklicznych szkoleń dla opiekunów, dofinansowaniem remontów mieszkań czy rozwojem sąsiedzkich usług opiekuńczych. Wdrażany jest także system nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, określanych jako Uber... sąsiedzkich usług opiekuńczych. Z usług oferowanych w „Dobrym Wsparciu” skorzystało ponad 300 niesamodzielnych osób, przeszkolono blisko pól tysiąca opiekunów. Wyremontowano także 31 prywatnych mieszkań, dostosowując lokale do potrzeb osób niesamodzielnych. 

W regionie, w Polsce realizuje się wiele ważnych społecznie projektów, dofinansowanych ze środków UE, ale nasz wyróżniał się trzema cechami. Po pierwsze jest to kompleksowość działań. Stworzyliśmy wysokiej jakości usługi szyte na miarę poszczególnych osób i rodzin. Nie osiągnęlibyśmy tego bez drugiego filaru, a więc partnerskiej współpracy administracji z organizacjami pozarządowymi. I po trzecie najważniejsze, udało nam się zdobyć zaufanie mieszkańców. Przywracamy wiarę i zaufanie do służb publicznych i społecznych w regionie – mówi Dorota Rybarska-Jarosz, dyrektor ROPS , gdzie zrodził się pomysł realizacji „Dobrego Wsparcia”.

 

Czytaj więcej (link)   
Źródło i foto. wzp.pl

 

2020-11-20 09:53:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Urzędy Marszałkowskie

»

Pobierz bezpłatnie

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

9 - 10 grudnia 2020
Smart City Expo - ONline

Celem jest stworzenie
nowoczesnego wydarzenia
targowego, podczas którego
Wystawcy prezentować będą
nowoczesne technologie,
produkty i usługi służące do
stworzenia lepiej zarządzanego,
bardziej ekologicznego i przyjaznego
mieszkańcom miasta.  

9-19 grudnia, Karpacz
VI Europejski Kongres
Samorządów

EKS to platforma wymiany
poglądów oraz miejsce spotkań
liderów samorządowych, elit
regionalnych z przedstawicielami
administracji państwowej,organizacji pozarządowych i biznesu. 

.

»


Zobacz

»

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»