Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Pomorskie. Pracownicy urzędu marszałkowskiego pomagają sanepidom w walce z koronawirusem


Do pracy w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oddelegowanych zostało 80 urzędników. To ochotnicy, którzy odpowiedzieli na apel marszałka województwa pomorskiego o wsparcie. Pierwsi urzędnicy pracę rozpoczęli na początku listopada. Pracują m.in. w Gdańsku, Kartuzach i Pruszczu Gdańskim.

 

Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne zajmują się m.in. wydawaniem decyzji o kwarantannach, izolacjach, zbieraniem informacji o kontaktach osób zakażonych i prowadzeniem dokumentacji związanej z epidemią koronawirusa w Polsce. 

Co robią urzędnicy w sanepidach? 

Urzędnicy rozpoczęli pracę w sanepidzie po kilkugodzinnym przeszkoleniu. Już pierwszego dnia w nowym miejscu wypełniali specjalne druki, raporty i kontaktowali się z osobami zakażonymi koronawirusem. 

Każdy z nas ma swoje stanowisko pracy, gdyż część pracowników sanepidu jest na kwarantannie i pracuje zdalnie – mówi Natalia Kłopotek-Główczewska, oddelegowana z Kancelarii Marszałka Województwa. Wraz z ośmioma innymi urzędnikami pracuje w stacji sanitarno-epidemiologicznej przy ulicy Wałowej w Gdańsku. – Naszym zadaniem jest przede wszystkim przeprowadzanie wywiadów epidemicznych. Ustalamy dane domowników osób zakażonych, osób z kontaktu, informujemy o izolacji lub kwarantannie, pytamy o objawy i wypełniamy dokumenty niezbędne do prowadzenia statystyk regionalnych i krajowych – dodaje Maciej Brzezicki, który na co dzień pracuje w Departamencie Programów Regionalnych. Duża liczba zakażeń to wyzwanie dla pracowników sanepidu, którzy, poza sprawami związanymi z epidemią, zajmują się też m.in. kontrolą stanu wód w regionie i wydawaniem decyzji na ekshumację zwłok. – Teraz, z tej drugiej strony dopiero widać, jak dużo pracy ma sanepid. Dlatego cieszę się, że mogę pomóc. Dla nas to też duże wyzwanie i staramy się nasze zadanie wypełniać jak najlepiej – tłumaczy Brzezicki. 

Wiem, że dodzwonienie się do sanepidu może być frustrujące, ale to nie wynika ze złej woli sanepidu. Tyle jest po prostu osób do obdzwonienia. A każdego trzeba dokładnie wypytać o szczegóły. Ludzie często są bardzo chorzy, źle się czują i trzeba to uszanować – zaznacza Kłopotek-Główczewska. Urzędnicy zauważają też, że ludzie stają się coraz bardzie świadomi i odpowiedzialni: gdy zauważają u siebie objawy choroby, sami wcześniej się izolują, nie czekając na wyniki testu.

 

Czytaj więcej (link)   
Źródło i foto. pomorskie.eu

 

2020-11-20 09:36:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Urzędy Marszałkowskie

»

Pobierz bezpłatnie

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

26 stycznia – 4 lutego 2021 roku, Kurs: Zarządzenie bezpieczeństwem informacji oraz ochrona danych osobowych w JST, https://wydarzenia.ngo.pl/

27 stycznia 2021 roku, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://www.kwrist.mswia.gov.pl/

.

»


Zobacz

»

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»