Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Angażujmy mieszkańców w kształtowanie przestrzeni publicznej

O najnowszych trendach w projektowaniu parków miejskich rozmawiamy z architektami ze Studia Projektowania Krajobrazu AECOM Design + Planning w Londynie.


Forum Samorządowe: Jakie tendencje i trendy można obecnie zaobserwować w kwestii planowania i projektowania parków miejskich?

AECOM Design + Planning:
Projektowanie parku miejskiego może być okazją do podjęcia tematów ochrony środowiska, a także zajęcia się problemami społecznymi i ekonomicznymi w najbliższej okolicy. Udane parki miejskie są wielofunkcyjne, integrują ludzi i są otwarte na zmiany w miarę upływu czasu. Nasi klienci są także coraz bardziej złożeni a nasza praca musi odpowiadać wielu stronom a także angażować sektor publiczny i prywatny, dzięki czemu poszukiwana przez nas zmiana będzie mogła zaistnieć.

W ostatnich latach widzimy, że ludzie coraz chętniej wyrażają poczucie własności przestrzeni publicznej. Jest to ważne, ponieważ park, o który ludzie dbają, ma możliwość przekształcić społeczności lokalne i ma szanse utrzymać się w zrównoważony sposób. Poprzez proces projektowania znajdujemy sposoby angażowania ludzi i czynienia z nich kluczowych graczy w procesie regeneracji.

FS: Jakie nowoczesne rozwiązania sprawiają, że parki są bardziej atrakcyjne?


AECOM D + P:
Na przykład nasza praca nad projektem Parku Olimpijskiego w Londynie kierowana była ideą odtworzenia starych szlaków wodnych i habitatów wodnych, które zbudują odporność na powodzie i zwiększą bioróżnorodność, a także stworzą miejsce dla nowych społeczności.

Poza ich wrażliwością na problemy ekologiczne, niektóre z innowacji są także korzystne finansowo. Nasz zespół prowadził projekt żywej ściany w Westfield w Londynie – największego centrum handlowego w Europie. Celem tego pionowego krajobrazu jest stworzenie ciekawego doświadczenia dla gości restauracji i osób robiących zakupy, a jednocześnie stworzenie ekologicznego i spektakularnego elementu. Żywa ściana efektywnie wykorzystuje dostępną przestrzeń, przyczynia się do stworzenia nowych habitatów oraz poprawia okoliczną zabudowaną przestrzeń. Ten element krajobrazu wykorzystuje pionierskie technologie ogrodnicze, które dają ogromne korzyści pod względem szybkości konstrukcji i budowania oraz praktyczności przyszłego utrzymania a także mają zmniejszone zapotrzebowanie na wodę.

FS: Które europejskie innowacje można zastosować na polskim gruncie?

AECOM D + P: Wdrażane rozwiązania powinny wynikać z kultury i historii specyficznych dla danego miejsca. Ważne jest, by uwzględniać przeszłość i zadbać o to, by plany zagospodarowania nie były narzucane, ale współdziałały i wynikały z istniejących warunków. Projektowanie parków miejskich jest okazją do odzwierciedlenia aspiracji społecznych użytkowników, jednocześnie podejmując globalne wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne.

FS: O czym należy pamiętać, by uniknąć oczywistych błędów w planowaniu parków miejskich?


AECOM D + P: Podstawowe kwestie, których powinni unikać projektanci to:
  • zakładanie, że to co działa w jednym miejscu, zadziała wszędzie. Projekt jest unikalny dla danego miejsca.
  • pomijanie lokalnego kontekstu. Ważne jest, by opierać się na globalnych doświadczeniach, ale prawdziwe znaczenie i realizacja powinny wynikać ze zrozumienia lokalnych warunków.
  • zakładanie, że przestrzeń otwarta to przestrzeń pomiędzy budynkami. Przestrzeń otwarta stanowi ramę, w której mieszczą się budynki i jest w samym sercu życia społeczności.
  • pomijanie tymczasowego i alternatywnego zagospodarowania terenu, które mogłyby przynieść korzyści lokalnej społeczności. Plany zagospodarowania muszą być na tyle elastyczne, by umożliwiać tymczasowe wykorzystanie terenu, na przykład ogrody osiedlowe czy działki ogrodnicze.

Więcej na temat zieleni miejskiej przeczytają Państwo w kwietniowym numerze Forum Samorządowego.

2010-04-23 16:24:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»