Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Jerzy Mikulski: Oświadczenia nie pomogą walczyć z korupcją

Tylko walcząc ze źródłami korupcji, uda nam się zmniejszyć jej skalę – uważają samorządowcy krytykując nowy projekt prawa antykorupcyjnego.

Totalnej krytyce został poddany projekt założeń do prawa antykorupcyjnego przygotowany przez minister Julię Piterę.

Samorządowcy zauważyli, że jedyną skuteczną forma walki z korupcją jest likwidacja jej źródeł. Ich zdaniem należałoby przeprowadzić przegląd przepisów prawa pod kątem wyeliminowania uznaniowości w procedurach administracyjnych wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.

Strona samorządowa Komisji Wspólnej od dawna podaje przykłady najbardziej korupcjogennych przepisów. Jednym z nich jest procedura wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Projekt rządowy nie zawiera jednak żadnych tego rozwiązań. Proponuje przede wszystkim rozszerzenie grona osób, które zostaną objęte przepisami antykorupcyjnymi, zwiększenie ilości oświadczeń, kilkuletni zakaz pracy – dla urzędnika i wójta– w przedsiębiorstwach na rzecz, których wydawane były decyzje i duże kary za wszelkie uchybienia związane z przepisami ustawy.

– Uważamy, że uporządkowanie i usystematyzowanie przepisów antykorupcyjnych, i ich zebranie w jednym akcie prawnym, jest potrzebne. Wydaje się jednak, że są one już wystarczająco restrykcyjne, a powodów korupcji należy szukać w innym miejscu – komentuje Jerzy Mikulski, burmistrz Wołomina. (ag)

Do pobrania:

2010-04-19 06:48:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»