Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Małopolska wspiera turystykę w regionie


Urząd marszałkowski woj. małopolskiego wraz z Małopolską Organizacją Turystyczną zorganizowały konferencję dotyczącą dobrych praktyk podejmowanych przez region na rzecz wspierania turystyki w trakcie sezonu turystycznego i poza nim.


 

W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli Tomasz Urynowicz, wicemarszałek woj. małopolskiego, Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, oraz Anna Dąbek, przewodnik po Ojcowskim Parku Narodowym.

Prelegenci podkreślali, że województwo aktywnie działa na rzecz wsparcia branży turystycznej i turystyki w regionie. Nic jednak dziwnego skoro turystyka jest jedną z ważniejszych gałęzi lokalnej gospodarki: generuje 10 proc. PKB regionu i zatrudnia ok. 100 tys. osób. 

Zakres wsparcia jest szeroki. Marszałek Urynowicz wspomniał m.in. o Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Niemal 1/3 środków z 256 mln zł przewidzianych w jej ramach trafiła do przedsiębiorców turystycznych, w tym hotelarzy, restauratorów i gestorów atrakcji turystycznych. Przeprowadzono też otwarty konkurs ofert „Małopolska Gościnna” skierowany do organizacji pozarządowych działających w obszarze turystyki, w ramach którego wspierano działania tych podmiotów ukierunkowane na tworzenie ofert turystycznych, poprawę jakości infrastruktury turystycznej i promocję Małopolski wśród turystów. Ten ostatni cel przyświeca też konkursowi „Odkrywam Małopolskę”, którego rozstrzygnięcie nastąpi pod koniec sierpnia. Adresowana do samorządów inicjatywa polega na zaproponowaniu dzieciom i młodzieży ciekawej formy wypoczywania, podróżowania po województwie. Jak wyjaśniał w czasie konferencji marszałek, wspieranie  młodych ludzi w podróżowaniu przełoży się na pomoc dla przedsiębiorców turystycznych. - To kilkaset tysięcy młodych osób, które mogą dzięki temu poznać Kraków, i kilkaset tysięcy potencjalnych konsumentów różnego rodzaju atrakcji turystycznych, z których będą przy okazji zwiedzania korzystać.

Poza działaniami wizerunkowymi, promocyjnymi, region dba o bezpieczeństwo odwiedzających. Małopolska jest liderem jeśli chodzi o liczbę obiektów posiadających certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej „Obiekt bezpieczny higienicznie”. Grzegorz Biedroń poinformował, że MOT wspólnie z Ministerstwem Sportu edukują turystów w zakresie bezpieczeństwa w górach. Wynikiem współpracy jest seria filmów zawierających wskazówki jak bezpiecznie wypoczywać w górach. Przypomniał też o założonej w ostatnim czasie facebookowej grupie: „Małopolska branża turystyczna – poznajmy się!”, której ma być miejscem spotkań i wymiany doświadczeń pomiędzy branżą turystyczną, samorządem województwa małopolskiego i instytucjami działającymi w turystyce. Grupa licząca ok. 600 członków jest częścią kampanii „Małopolska. Poznajmy się!” ukierunkowanej na aktywizację mieszkańców Polski do realizacji podróży turystycznych do Małopolski.

Prezes Biedroń wspomniał też o konkursie „Turystyczne skarby Małopolski”, którego celem jest promowanie atrakcyjnych, ale mniej znanych zakątków Małopolski. – Małopolska ma tak dużo do zaproponowania turystom, że nie możemy bazować wyłącznie na Wieliczce czy muzeum Auschwitz-Birkenau – wyjaśniał prezes MOT. 2. edycja tego konkursu właśnie trwa. Zakończył się jego pierwszy etap polegający na zbieraniu propozycji ciekawych miejsc (w sześciu kategoriach: miejscowość turystyczna, unikatowa atrakcja turystyczna, najlepszy szlak turystyczny, wydarzenie turystyczne, najlepszy obiekt agroturystyczny i najlepszy obiekt gastronomiczny), wkrótce propozycje zostaną poddane ocenie turystów i Małopolan.  

Anna Dąbek zachęcała uczestników konferencji do odwiedzania Ojcowskiego Parku Narodowego, w którym można atrakcyjnie spędzić czas przez cały rok, także innych atrakcji regionu. MO


 

2020-08-26 14:15:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Pobierz bezpłatnie:

»
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

19-20 października, Warszawa 

X Konferencja Bezpieczeństwa
Narodowego i Gospodarczego 

Konferencja toczyć się będzie wokół

najważniejszych zagadnień bezpieczeństwa

 narodowego Polski i Polaków.

 Tradycyjnie w wydarzeniu weźmie udział

 wielu czołowych przedstawicieli świata

polityki, gospodarki, nauki i biznesu.
konferencjabezpieczenstwa
narodowego.swbn.pl/tematyka/

22-23 października, Formuła online 
Edukacyjna rola turystyki kulinarnej

 w rozwoju regionalnym
Celem konferencji jest stworzenie 
płaszczyzny wymiany poglądów
i doświadczeń oraz zaprezentowania
dobrych praktyk w zakresie intensyfikacji

 turystyki kulinarnej, edukacji poprzez 
tę formę turystyki oraz wpływu turystyki

 kulinarnej na rozwój regionalny


9-19 grudnia, Karpacz
VI Europejski Kongres Samorządów
EKS to platforma wymiany poglądów oraz

 miejsce spotkań liderów samorządowych, 
elit regionalnych z przedstawicielami

 administracji państwowej, organizacji

pozarządowych i biznesu. 
forum-ekonomiczne.pl/vi-europejski-kongres-samorzadow/ 


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»