Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


II Samorządowa Debata Oświatowa – czas na poważną rozmowę

II Samorządowa Debata Oświatowa odbędzie się 11 kwietnia br. o godzinie 11.00 z udziałem przedstawicieli miast, gmin i powiatów, przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych i ekspertów.


Wydarzenie będzie poświęcona finansowaniu oświaty. Do debaty został zaproszony Premier RP, ministrowie finansów i edukacji. Debata odbędzie się w Sali Skłodowskiej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (wejście od ul. Marszałkowskiej, IV piętro).

Zdaniem samorządowców stanowiska, wnioski, a ostatnio także reakcje na niesprawiedliwe pomówienia o rzekomym oszczędzaniu samorządów na wynagrodzeniach nauczycieli, nie spotykają się z reakcją władz centralnych, a minister edukacji narodowej w swojej „Deklaracji...” i w liście do samorządowców nadal konsekwentnie mija się z prawdą, ignorując fakty i liczby (dane resortu finansów). Wzywa przedstawicieli władz samorządowych do współpracy na rzecz oświaty, a jednocześnie przypomina, że wprowadziła prawo weta wobec naszych decyzji o organizacji sieci szkół, często bez uzasadnienia i zawsze bez odpowiedzialności - czytamy w zaproszeniu skierowanym do wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków.

Podczas debaty przedstawiciele samorządowych korporacji przedstawią raport na temat finansowania oświaty w Polsce, który będzie prezentował prawdziwe dane na ten temat. Zostanie on przekazany stronie rządowej. Udowodni, że samorządy nie oszczędzają na nauczycielach, a wręcz przeciwnie, dokładają do subwencji i dotacji z budżetu państwa z roku na rok coraz większe kwoty z własnych środków. Samorządowcy chcą wyraźnie podkreślić, że nauczyciele powinni godziwie zarabiać, a jakość kształcenia dzieci i młodzieży ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszego kraju.

Samorządy nie mają istotnego wpływu na wysokość wynagrodzeń nauczycieli, a otrzymywane w subwencji środki finansowe nie pokrywają ich kosztów, jednak resort edukacji uparcie powtarza, że budżet państwa przeznacza na oświatę wystarczające środki. Podejmowane dotąd próby opartego na faktach dialogu z MEN nie dają rezultatu, dlatego konieczne są skuteczniejsze działania, w tym rozmowy z szefem Rządu i ministrem finansów.

Zgłoszenia do udziału w debacie przyjmowane są elektronicznie poprzez stronę Związku Miast Polskich: www.miasta.pl/ankiety/odpowiedz/27 lub za pomocą formularza zgłoszeń (w załączeniu) odesłanego na zapisy@debata.edu.pl.

Źródło: http://www.zmp.poznan.pl

2019-04-05 06:33:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»