Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Brandenburgia i Mazowsze - zacieśnienie współpracy międzyregionalnej

Wizytę w urzędzie marszałkowskim złożyła delegacja kraju związkowego Brandenburgia, na czele z prof. Jörgiem Steinbachem, Ministrem Gospodarki i Energii. Towarzyszyli mu przedstawiciele organizacji wspierającej gospodarkę oraz Holger Krämer, szef Wydziału Ekonomicznego Ambasady Niemiec.


Gości przyjął marszałek Adam Struzik wraz z przedstawicielami ARM S.A., MAE sp. z o.o. i departamentów: Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii, Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich oraz Kancelarii Marszałka. Głównym tematem rozmów była możliwość uaktualnienia i intensyfikacji kontaktów między Mazowszem i Brandenburgią.

Marszałek Adam Struzik scharakteryzował region, m. in. zapoznając gości z nowym podziałem statystycznym województwa mazowieckiego, obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. Zadeklarował chęć zacieśnienia wspólnych działań w sieciach, w których obecne są obydwa regiony – PURPLE, NEREUS i ECRN. Potencjał dostrzegł również we współpracy w obszarze polityki klastrowej, szczególnie klastra chemicznego, koordynowanego przez Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. Wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii to kolejne zagadnienie, które zostało wpisane na listę priorytetów na najbliższe lata.

– Etapy dochodzenia do wskaźników, efektywność energetyczna, zarządzanie energią, nowe technologie w transporcie, systemy zarządzania energią i ruchem – to strategiczne założenia, które przyjęliśmy – zaznaczył marszałek Adam Struzik.

Marszałek zaproponował m.in. współpracę w zakresie planowania i rozwoju regionalnego. Minister Steinbach zaoferował udostępnienie do wglądu stronie mazowieckiej niedawno przyjęty planu rozwoju, który sporządziły wspólnie landy Brandenburgia i Berlin. Dokument oparto na „modelu cebuli" – zadania planistyczne ustawione są warstwowo. Samorząd jest na trzeciej pozycji w tym układzie – minister Steinbach ocenia to jako trudność w prawidłowym zarządzaniu rozwojem regionalnym.  

Strona niemiecka podkreśliła zainteresowanie współpracą naukową w obszarze wykorzystania wodoru. Z zainteresowaniem zapoznała się również z działaniami prowadzonymi przez Mazowiecką Agencję Energetyczną i Agencję Rozwoju Mazowsza, a także Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii UMWM w obszarze tworzenia platform cyfrowych zbytu produktów wytwarzanych przez lokalnych mieszkańców.

Źródło: https://www.mazovia.pl

Fot. Dorota Mądral

2019-04-04 08:06:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»