Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Sposób Krakowa na niepłacących mieszkańców

W trosce o finanse publiczne i poprawę skuteczności w ściąganiu należności od mieszkańców zalegających z opłatami, Urząd Miasta Krakowa będzie przekazywał informacje o osobach niepłacących zobowiązań do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Krakowian – niesolidnych dłużników jest obecnie w BIG InfoMonitor 35 578. W sumie mają do oddania innym wierzycielom ponad 798,2 mln zł.

Na zaległą kwotę składają się m.in. zaległe czynsze, kary za jazdę bez biletu, alimenty, opłaty sądowe, nieuregulowane rachunki za prąd, gaz, wodę czy wywóz nieczystości. Pod względem solidności płatniczej mieszkańcy Krakowa i tak wypadają znacznie lepiej niż mieszkańcy wielu innych miast m.in. Łodzi czy Wrocławia.

Liczba krakowskich dłużników w 2019 r. jeszcze wzrośnie. Urząd Miasta Krakowa rozpoczyna bowiem przekazywanie danych o niepłacących na rzecz Gminy do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Rocznie może to być ok. 2 tys. dłużników, ostateczna liczba oczywiście będzie zależała od stopnia realizacji zobowiązań w stosunku do Gminy. W planach Miasta jest wpisywanie m.in. zaległych opłat oraz należności wynikających z umów.

Do tej pory, za pośrednictwem BIG InfoMonitor, miasto korzystało przede wszystkim z wysłania wezwań do zapłaty. To doświadczenie pokazało, że już samo przesłanie takiego wezwania z ostrzeżeniem o możliwości wpisu do rejestru, wpływa mobilizująco. Jednak w przypadku niektórych, szczególnie tych niepłacących od lat, ta metoda może nie zadziałać. Kolejnym krokiem jest więc wpis dłużnika do Rejestru Dłużników.

Jak zakłada Miasto Kraków, podjęcie współpracy z BIG InfoMonitor przede wszystkim wpłynie na skuteczność podejmowanych działań, ale także będzie pełnić funkcję prewencyjną, co w przyszłości powinno ostatecznie doprowadzić do zmniejszenia liczby osób zalegających z płatnościami należnymi Miastu. Na wpis do rejestru nie należy patrzeć jak na sankcję, ale jak na swoisty rodzaj ciągłego przypominania nierzetelnym płatnikom o konieczności uregulowania zobowiązania. Oczywiście jest to dla dłużnika pewnego rodzaju niedogodność, ale w szerszym aspekcie, mobilizując do spłaty zobowiązania, pozwoli na uniknięcie procesu.

Źródło: BIG InfoMonitor

2019-03-29 07:18:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»