Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Miasta chcą utworzenia europejskiej elektronicznej dokumentacji medycznej

Europejski Komitet Regionów jednomyślnie przyjął opinię przewodniczącego regionu Murcja Fernanda Lópeza Mirasa w sprawie cyfryzacji sektora zdrowia w Europie.

Cyfryzacja systemów opieki zdrowotnej może zapewnić oszczędność zasobów i skuteczność, a jednocześnie poprawić jakość opieki i zindywidualizowanej pomocy świadczonej pacjentom. W ostatnich dziesięcioleciach następowało szybkie i stałe wydłużanie się średniego trwania życia w całej UE, ale od 2011 r. uległo ono znaczącemu spowolnieniu. Lepsze zapobieganie chorobom i skuteczniejsza opieka zdrowotna pozwoliłyby uniknąć 1,2 mln przedwczesnych zgonów odnotowywanych co roku w UE.

Członkowie Europejskiego Komitetu Regionów jednomyślnie przyjęli opinię w sprawie cyfryzacji sektora zdrowia.

Fernando López Miras (ES/EPL), sprawozdawca opinii i przewodniczący regionu Murcja, oznajmił: „Cyfrowa transformacja systemów opieki zdrowotnej w Europie ma pierwszorzędne znaczenie dla rozwoju skuteczniejszych modeli ochrony zdrowia pozwalających lepiej świadczyć zindywidualizowaną pomoc i zapobiegać chorobom. Jednak aby tak się stało, musimy zapewnić ochronę danych, bez której nie zdołamy osiągnąć postępu w cyfryzacji systemów opieki zdrowotnej. W związku z tym z zadowoleniem przyjmujemy nowe zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące stworzenia zabezpieczonego europejskiego formatu wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej. Nasza propozycja idzie jednak jeszcze dalej – wzywamy do opracowania pełnoprawnej europejskiej elektronicznej kartoteki medycznej”.

Unijne miasta i regiony wzywają państwa członkowskie, by unikały lokalizacji usług, ponieważ nie zawsze są one bardziej bezpieczne, a także do promowania międzynarodowych i otwartych standardów, by uniknąć rozwiązań prowadzących do zależności od konkretnego świadczeniodawcy.

Lokalni przywódcy uważają, że konieczne jest powiązanie podaży z popytem i sprzyjanie procesom współtworzenia rozwiązań cyfrowych.

Członkowie apelują do Komisji o ocenę możliwości przyznania niepowtarzalnego kodu identyfikacyjnego badaniom genetycznym przeprowadzanym na europejskich obywatelach za ich zgodą i ze względów klinicznych. Umożliwi to wykorzystywanie tych informacji w celach profilaktycznych, diagnostycznych lub terapeutycznych.

KR wzywa do ustanowienia unijnego systemu akredytacji, certyfikacji i zatwierdzania nowych aplikacji i urządzeń dla pacjentów i pracowników służby zdrowia, by można było określić, które z nich są rzeczywiście uważane za przydatne lub które mogą być przepisywane nawet przez pracownika służby zdrowia. Ograniczyłoby to biurokrację, gdyż rozwiązania przyjęte w jednym państwie członkowskim można by łatwo wprowadzać do obrotu w innym kraju.

Źródło: https://cor.europa.eu

2019-02-19 08:34:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»