Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Edward Czesak: Za przekroczenie terminów urząd zapłaci karę

Urzędników trzeba zmotywować do terminowej pracy. Dziś wiele prostych decyzji jest podejmowanych z ogromnym i nieuzasadnionym opóźnieniem – uważa poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Samorządowcy krytykują poselski projekt zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (druk 2642). Stanowisko w tej sprawie zabrał też rząd, który negatywnie zaopiniował proponowane przepisy.

Nowelizacja ma on na celu rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych i robót budowlanych, na których realizację nie będzie wymagana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzji o warunkach zabudowy).

Chodzi głównie o rozbudowę obiektów polegającą na dobudowie do istniejących obiektów budowlanych: wiatrołapów, zewnętrznych klatek schodowych, tarasów, galerii, balkonów, pochylni, ramp, oraz ich obudowę ścianami i dachem.

Drugim elementem zmian jest wprowadzenie nowych terminów wydawania decyzji, uzgadniania projektów decyzji oraz rozpatrywania odwołań i zażaleń. W przedstawionym projekcie ustawy, ustalono następujące nieprzekraczalne terminy:
  • 14 dni na uzgodnienie projektu decyzji przez odpowiednie organy;
  • 30 dni na wydanie decyzji;
  • 30 dni na rozpatrzenie odwołania lub zażalenia.
Przekroczenie terminu uzgodnienia, będzie oznaczało możliwość nałożenia na urząd kary w wysokości 1000 zł, za każdy dzień zwłoki. Kary stanowiłyby odpowiednio dochód budżetu jednostek samorządu terytorialnego lub dochód Skarbu Państwa.

\"\"– Wprowadzanie kar za zwłokę w wydawaniu decyzji zmusi urzędników do sprawniejszej realizacji tych zadań. Jest to szczególnie potrzebne tam, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego i dochodzi do przeciągania procedur wydawania decyzji o warunkach zabudowy i decyzji o lokalizacji inwestycji. Dążymy do tego, aby skrócić całość postępowania do 3 miesięcy. Wysokie kary będą dyscyplinować urzędników – uważa Edward Czesak, poseł PiS.

Jego zdaniem ustawa powinna też przyspieszyć tworzenie studiów i planów zagospodarowania przestrzennego.

Samorządowcy na ogół nie podzielają entuzjazmu projektodawców. Negatywną ocenę nowelizacja uzyskała też w projekcie stanowiska Rady Ministrów.

– Osiągnięcie założonych celów, w wyniku wprowadzenia proponowanych zmian, może okazać się iluzoryczne, realnym ich skutkiem może być za to gorsza jakość lub wadliwość sporządzanych decyzji, a być może również większa ilość decyzji odmownych – uważają ministrowie.

15 marca na posiedzeniu zespołu ds. infrastruktury opinię rządu podzieliła strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. (ag)


Do pobrania:

projekt zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (wraz ze zgłoszonymi uwagami)
projekt stanowiska rządu zaakceptowany przez stronę samorządową KWRiST

2010-03-29 07:10:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»