Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Samorządowcy na nadzwyczajnym zgromadzeniu pożegnali Pawła Adamowicza

Spotkanie w historycznej sali BHP dawnej Stoczni Gdańskiej było momentem, w którym polscy samorządowcy oddali hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska. Na Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich (ZMP) przyjechały delegacje i przedstawiciele samorządów ze wszystkich stron kraju, w sumie kilkuset burmistrzów, prezydentów i przewodniczących rad miejskich.


Byli też reprezentanci innych krajowych i regionalnych korporacji samorządowych: Unii Metropolii Polskich oraz Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, Unii Miasteczek Polskich, Związku Województw RP, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Gmin Pomorskich. Gośćmi spotkania byli też były premier RP, Jerzy Buzek, a także byli prezesi ZMP – Ryszard Grobelny i Piotr Uszok. Wśród obecnych było też wielu byłych samorządowców.

Trwające ponad godzinę spotkanie wypełniły wspomnienia, kondolencje, ale nie tylko. Były zapowiedzi wielu konkretnych działań, które w zamyśle polskich samorządowców mają być kontynuacją myśli i zamierzeń Pawła Adamowicza. Zarówno tych dotyczących obrony demokracji lokalnej, jak i działań, które mają być odpowiedzią na wyzwania współczesności.

W swoim wystąpieniu Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska, odczytała nie znane jeszcze adresatom zaproszenie napisane przed śmiercią przez Pawła Adamowicza w związku z rocznicą 4 czerwca. W 2019 r. przypada jubileusz 30-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów, które otworzyły drogę do wolności – pisał prezydent Gdańska. Chciał, by tego dnia samorządowcy z całego kraju wspólnie uczcili manifestacją narodziny wolnej Polski w Europejskim Centrum Solidarności. Zdaniem Pawła Adamowicza rząd PiS nie chce obchodzić tej ważnej daty, więc odpowiedzialność za nadanie rocznicy stosownej rangi spada na władze samorządowe.

- Bardzo serdecznie Was zapraszam do Gdańska. Niech to będzie spotkanie poświęcone pamięci Pawła Adamowicza, 4 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności, ale pamięci przełożonej na naszą codzienność, na to, jak zmienić nasze gminy, miasta, Polskę. Zapraszam i do zobaczenia – powtórzyła to zaproszenie Pawła Adamowicza Aleksandra Dulkiewicz.

Marszałek województw pomorskiego Mieczysław Struk przypomniał aktywność Pawła Adamowicza jako samorządowca i obrońcy demokracji. Przywołał jego zaangażowanie w obronę konstytucji i wolnych sądów. 

- Pamiętamy Pawła, kiedy wbrew wszystkim zapraszał do Gdańska na jubileusz Trybunału Konstytucyjnego. Pamiętamy Pawła, jak protestował, kiedy ograniczano kompetencje samorządów, bo Polska stoi samorządem. Wasza obecność oznacza, że chcemy kontynuować jego dzieło – mówił marszałek.

Spotkanie zakończyło odczytanie przez Mirosława Bakę, aktora Teatru Wybrzeże kondolencji przesłanych do Gdańska po śmierci Pawła Adamowicza. Wśród wybranych listów były m. in. wyrazy współczucia od burmistrza Rotterdamu, burmistrza Bremy, mera Kijowa. Zaraz potem kilkuset osobowy pochód samorządowców włączył się do konduktu żałobnego, w którym mieszkańcy Gdańska odprowadzali trumnę Pawła Adamowicza do Bazyliki Mariackiej.

Źródło: https://www.gdansk.pl

2019-01-18 21:00:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»