Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Zbigniew Michniowski: Musimy ograniczyć emisję zanieczyszczeń

W Europie jest ich ponad 350, w naszym kraju sześć. Tyle polskich miast przystąpiło do Europejskiego Porozumienia Burmistrzów, w którym miasta zobowiązują się na graniczenie emisji CO2 o 20 proc. do roku 2020.

Porozumienie to ważny krok w kierunku ograniczenie zmian klimatycznych, bowiem większość wytwarzanej w Europie energii jest zużywana w miastach. Szacuje się, że na obszarach miejskich zużywa się 75 proc. energii i emituje 80 proc. zanieczyszczeń.

Z Polski do porozumienia przystąpiły: Bielsko-Biała, Dzierżoniów, Łubianka, Niepołomice, Radziechowice i Warszawa. Jak widać są to miasta o różnym potencjalne, bowiem jak zastrzegają pomysłodawcy tej inicjatywy, porozumienie nie jest przeznaczone wyłącznie dla dużych miast, a do jego podpisania i do podjęcia zobowiązań w zakresie ochrony środowiska należy zachęcać również mniejsze miasta, a także całe regiony. Przy czym inicjatywa ta ma poparcie Komisji Europejskiej. Aby być przyjętą gmina musi jednak zadeklarować wykonanie na swoim terenie założeń pakietu klimatycznego i przedstawić realny plan zawierający konkretne efekty i sposoby ich osiągnięcia.

W praktyce inicjatywa ta ma oznaczać realizację, promowanie i wdrażanie programów ukierunkowanych na zmniejszenie zużycia energii, promowanie energii odnawialnej, stymulowanie zmian prawnych i finansowych wspomagających realizację tych przedsięwzięć, mobilizację lokalnego społeczeństwa do gospodarnego korzystania z energii.

– Bielsko-Biała konsekwentnie wdraża zasady efektywnego zarządzania energią. Dla mieszkańca da to wymierny skutek w zwolnieniu tempa wzrostu kosztów energii, a także szansy życia w czystszym otoczeniu, poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Jest to niezwykle istotny element miejskiej polityki ekologicznej wobec zagrożenia przekraczania tzw. limitów emisyjnych i restrykcyjnych opłat prowadzących do gwałtownego wzrostu kosztów energii – przekonuje Zbigniew Michniowski, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Według wiceminister gospodarki Joanny Strzelec-Łobodzińskiej, aktywny udział samorządów jest konieczny, by Polska spełniła warunki unijnego planu, zakładającego do 2020 roku 20-procentową redukcję emisji CO2, 20-procentową oszczędność energii i 20-procentowy udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym. Na razie jednak lista polskich gmin, które przystąpiły do Europejskiego Porozumienia Burmistrzów, jest dość krótka. Może się to jednak zmienić, kiedy okaże się, że nie tylko ochrona środowiska, ale przede wszystkim wzrastające ceny energii staną się bodźcem, który zdopinguje samorządy. (bj)

2010-03-26 16:01:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»