Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Krzysztof Iwaniuk: Popieramy projekty łączenia instytucji kultury

Samorządowcy popierają projekt Ministerstwa Kultury wprowadzający możliwość łączenia bibliotek z innymi instytucjami kultury.

Wydawałoby się, że po dwudziestu latach samorządności gminnej w Polsce nie będą podważane jej podstawowe prerogatywy. Nadal pojawiają się jednak tendencje, by nas nadzorować i traktować jak dzieci, które na każdym kroku trzeba sprawdzać i poprawiać.

Tymczasem, samorząd ma już dwadzieścia lat i wydaje mi się, że na szczeblu lokalnym dużo lepiej wiemy, jakie są potrzeby naszych mieszkańców. To tutaj mieszkańcy mogą zadecydować, poprzez swoich przedstawicieli w radzie i urzędzie, na co przeznaczyć środki.

Gdyby pojawiła się jakaś potrzeba, w tym zwiększenia dostępu do książek, to na pewno byłaby w miarę możliwości finansowych realizowana. Opinia, że samorządy dążą do likwidacji jakichś usług, których realizacji chcieliby mieszkańcy, jest po prostu nieelegancka i niepoważna.

Dopóki prawo wprost nie zabraniało łączenia bibliotek i innych instytucji, staraliśmy się to robić i wydaje mi się, że efekty tego były bardzo dobre.

Zbudowaliśmy sieć bibliotek szkolno-publicznych, które przed południem służyły dzieciom, a po południu wszystkim mieszkańcom. Trzeba tu wspomnieć, że prowadzenie jednej centralnej biblioteki, nawet najlepiej wyposażonej, mija się w naszej gminie z celem. Gmina Terespol jest wielkości połowy Warszawy i ma 7 tys. mieszkańców rozrzuconych po 25 miejscowościach.

Gdy okazało się, że biblioteki nie mogą być łączone z innymi instytucjami, żeby być w zgodzie z prawem, wydzieliliśmy jednostkę organizacyjną, w której na jedną ósmą etatu pracuje ten sam dyrektor, co w ośrodku kultury oraz księgowa ośrodka kultury. Wszystko znajduje się w tym samym miejscu. Jest to sztuczny podział, który ma chyba służyć tylko konieczności nadzorowania.
Krzysztof Iwaniuk
wójt gminy Terespol
Członek Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP

2010-03-22 07:11:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»