Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Wyniki ogólnopolskiej akcji badawczej „Obserwujemy wybory”

Jak sprawdziły się w praktyce znowelizowane w styczniu 2018 przepisy Kodeksu wyborczego? Ponad 600 obserwatorów zebrało dane z 233 losowo wybranych lokali wyborczych w całej Polsce. Fałszerstw nie stwierdzono, jednak odnotowano wiele przypadków nieprawidłowości.


Konieczne są zmiany, które zapobiegną problemom w przyszłości. Wnioski z badania i rekomendacje zmian znajdują się w raporcie „Wybory samorządowe 2018. Raport z obserwacji” prof. Jacka Hamana, eksperta Fundacji im. Stefana Batorego.

Akcja obserwacyjna została przeprowadzona z inicjatywy kilku organizacji pozarządowych: Akcja Demokracja, Fundacja im. Stefana Batorego, Kampania przeciw Homofobii, Komitet Obrony Demokracji oraz Stowarzyszenie Watchdog Polska. Jej celem było sprawdzenie czy wybory zostały przeprowadzone sprawnie i uczciwie.

– Była to pierwsza tak duża obywatelska obserwacja wyborów od roku 1989. Dzięki zastosowaniu próby losowej i metod statystycznych możemy sformułować wnioski odnoszące się do całego kraju. Zebrane doświadczenia pozwolą lepiej przeprowadzić podobne akcje w przyszłości. To ważne, bo akurat przepis umożliwiający działanie  obserwatorom sprawdził się w praktyce i mam nadzieję, że obserwatorów nie zabraknie podczas kolejnych wyborów. Obywatelska czujność jest potrzebna – wyjaśnia Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego.

W ogólnopolskiej akcji wzięło udział ponad 600 obserwatorów-wolontariuszy. Ich zadaniem było obserwowanie pracy komisji w wylosowanych obwodach od godziny 6:00 rano do wywieszenia protokołów z wynikami. Wszyscy otrzymali do wypełniania formularz zawierający jednakowy zestaw pytań. Dane zbierane były z 233 lokali wyborczych. Organizatorzy pomogli obserwatorom przygotować się do działania, zaopatrzyli ich w poradniki i instrukcje. W 22 szkoleniach wzięło udział ponad 650 osób.

– Nasza akcja powiodła się dzięki wielkiemu zaangażowaniu i poczuciu odpowiedzialności obywateli. Niektórzy z obserwatorów pracowali po kilkanaście godzin. Wszyscy zasługują na słowa wdzięczności. Obywatele wzięli sprawy zaufania do instytucji wyborów w swoje ręce – mówi Małgorzata Lech-Krawczyk z zarządu Komitetu Obrony Demokracji.

Wnioski z obserwacji

Rekomendacje 

Raport Wybory samorządowe 2018. Raport z obserwacji dostępny jest na stronie internetowej Fundacji im. Stefana Batorego oraz pod linkiem http://bit.ly/WyborySamorządowe-RaportzObserwacji

Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego
 

2018-12-10 13:44:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»