Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


W Europie znacznie spadła liczba zabitych w atakach terrorystycznych

Niezależny think tank Institute for Economics & Peace opublikował raport “2018 Global Terrorism Index”, z którego wynika, że trzeci rok z rzędu liczba zabitych w atakach terrorystycznych spada. Jednocześnie rośnie liczba ataków terrorystycznych o podłożu skrajnie prawicowym.

Z raportu wynika, że w zeszłym roku liczba zabitych w atakach terrorystycznych spadła o 27 proc. W 67 państwach w wyniku aktu terrorystycznego zginęła co najmniej jedna osoba. To poprawa do roku 2016, który był pod tym względem rekordowy – wówczas w 79 krajach w wyniku ataków terrorystycznych zginęła co najmniej jedna osoba.
Znacznie spadła liczba zabitych w zamachach dokonanych przez Państwo Islamskie (spadek o 52 proc.). W Syrii i Iraku, gdzie Państwo Islamskie utraciło swoje terytoria odnotowano największe spadki liczby ofiar odpowiednio o 1000 i 5000 zabitych. Jednocześnie oba te państwa pozostają w czołowej dziesiątce państw dotkniętych terroryzmem. Pozostałe to Afganistan, Nigeria, Somalia, Pakistan, Egipt, Kongo, Republika Środkowoafrykańska oraz Indie.

W Europie w 2017 roku liczba zabitych w wyniku ataków terrorystycznych spadła aż o 75 proc. – Znaczną poprawę w Europie można przypisać wielu powodom. Państwo Islamskie dzięki klęskom militarnym znacznie utraciło zdolności do atakowania w Europie. Zwiększenie środków przeznaczonych na zwalczanie terroryzmu w połączeniu z lepszymi technikami nadzoru również przyczyniły się do gwałtownego zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych w Europie z powodu terroryzmu – tłumaczy Steve Killelea, prezes zarządu Institute for Economics & Peace.

Z raportu wynika ponadto, że w Stanach Zjednoczonych i zachodniej Europie rośnie terroryzm z pobudek skrajnie prawicowych. Pomiędzy rokiem 2013 a 2017 w 127 atakach zginęło 66 osób. W większości ataków sprawcami były pojedyncze osoby ze skrajnie prawicowymi, nacjonalistycznymi lub antymuzułmańskimi przekonaniami.

2018-12-05 13:26:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»