Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Mazowsze z wizytą w Prowincji Wojwodiny

W Nowym Sadzie w Serbii odbyły się obchody 100. rocznicy przyłączenia Prowincji Wojwodiny do Królestwa Serbii. W obchodach udział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Jubileusz był okazją do spotkania delegacji Mazowsza z Prezydentem Rządu Autonomicznej Prowincji Wojwodiny Igorem Mirowiciem.


Głównym tematem spotkania była możliwość nawiązania bliższej współpracy bilateralnej pomiędzy regionami. Współpraca mogłaby się odbywać na takich płaszczyznach jak rolnictwo i przetwórstwo żywności, a także wykorzystanie nowych technologii w tym zakresie – dla obu regionów są to ważne sektory gospodarki. Współpraca mogłaby też dotyczyć kultury, turystyki i edukacji. W 2019 r. Nowy Sad będzie Europejską Stolicą Młodzieży, zaś w 2021 – Europejską Stolicą Kultury. Nowy Sad jest także dużym ośrodkiem uniwersyteckim – studiuje tu 45 tys. studentów. 

– Serdecznie dziękuję za możliwość udziału w obchodach setnej rocznicy oderwania się Wojwodiny od Królestwa Węgier i przyłączenia do Królestwa Serbii. Polaków i Serbów łączy historia – oba narody przez wiele lat walczyły o wolność i niepodległość. Wierzę, że dzisiejsze spotkanie będzie początkiem współpracy i w przyszłości uda się nasze kontakty zacieśnić w sposób korzystny dla obu stron – podsumował spotkanie marszałek Adam Struzik.

Delegacja województwa mazowieckiego uczestniczyła też w oficjalnej części obchodów z udziałem m.in. Prezydenta Republiki Serbii oraz Premier Republiki Serbii. Jednym z jej punktów była akademia poświęcona 100-leciu Zjednoczenia Wojwodiny z Królestwem Serbii, otwarto też Muzeum Zjednoczenia 1918 r., w którym znajduje się stała wystawa poświęcona historii walki o zjednoczenie. Z okazji jubileuszu odbyła się także premiera sztuki teatralnej „Svetozar”, opowiadającej o losach Svetozara Mileticia – jednego z ojców niepodległości.

Źródło: www.mazovia.pl

2018-11-30 08:02:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»