Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

FORUM SAMORZĄDOWE MARZEC: Zbudowaliśmy samorządową Rzeczpospolitą

Czy gmina może w ogóle nie mieć burmistrza? Jak wysokie diety powinni mieć radni? Takie dylematy stały przed autorami ustawy o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 roku. Do dziś wiele z ówczesnych pytań jest aktualnych.

O tym jak powstawał samorząd opowiadają Jerzy Stępień, prof. Michał Kulesza i prof. Jerzy Regulski. Okazuje się, że rozważany był wariant, by cała władza polityczna była skupiona w radzie, a funkcję kierownika urzędu pełnił dyrektor lub sekretarz urzędu. Od początku ordynacja wyborcza miała być (we wszystkich) gminach jednomandatowa, a radni mieli dostawać jedynie rekompensatę za utracone dochody, a nie regularne diety.

Miesiąc w samorządzie komentuje Marek Jankowski, burmistrz miasta Czersk (czytaj tutaj).

Z Andrzejem Pleszkunem, członkiem zarządu Stowarzyszenia Wiara Lecha, rzecznikiem prasowym Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców rozmawiamy o problemie rasizmu i przemocy na polskich stadionach. Jego zdaniem poprawa warunków na polskich stadionach, zmiana sposobu kibicowania i zwiększenie bezpieczeństwa na stadionach była możliwa tylko dzięki samoorganizacji kibiców i ich współpracy z klubem i władzami miasta. Nigdzie nie udało się zaprowadzić spokoju poprzez zakazy i działania policji.

W sondzie pytamy, czy powinno się zakazać palenia w miejscach publicznych w tym w pubach i restauracjach. Przewodniczący rady miasta w Gdynii Stanisław Szwabski jest zdecydowanym zwolennikiem pomysłu w przeciwieństwie do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i burmistrza Działdowa Bronisława Mazurkiewicza.

Tematem miesiąca jest gospodarka mieszkaniowa. Jak nowocześnie i skutecznie podchodzić do tego trudnego tematu pisze Marian Kupijaj, prezes nagrodzonej Innowatorem 2009 spółki MZGM z Ostrowa Wielkopolskiego.

Mimo trwania Olimpiady (do 21 marca trwa paraolimpiada w Vancouver) udało nam się porozmawiać chwilę z młodym i pełnym ciekawych pomysłów burmistrzem miasta Gregorem Robertsonem. Opowiada on o tym, co zmieniła Olimpiada w życiu miasta i dlaczego Vancouver jest najlepszym miejscem do życia (jak wynika z rankingu Economist).

Oprócz tego stali felietoniści, baza dobrych praktyk i świeżych pomysłów oraz tradycyjnie dużo na temat zmian personalnych w samorządach. Po odejściu Jana Kozłowskiego do europarlamentu, nowym marszałkiem woj. pomorskiego został Mieczysław Struk, który był dotychczas wicemarszałkiem woj. pomorskiego.

Zapraszamy do lektury!

2010-03-15 13:21:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»