Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Stanisław Gawłowski: Obszary Natura 2000 nie podlegają negocjacjom

Utrudnienia przy inwestycjach na obszarach objętych programem Natura 2000 powodują niezadowolenie wielu gmin. Na protestach i sporach możemy tylko stracić – odpowiada ministerstwo środowiska.

Podczas panelu dotyczącego infrastruktury i ochrony środowiska, który odbył się na Kongresie 20 lecia Samorządu Terytorialnego poruszone zostały po raz kolejny problemy związane z programem Natura 2000.

Zdaniem przedstawicieli gmin, objęcie tym programem jest dla gminy skrajnie niekorzystne. Zablokowane są niemal wszystkie inwestycje, nie ze względu na bezpośrednie zakazy, ale z powodu przeciągających się procedur i możliwości oprotestowania niemal na każdym etapie inwestycji.

Jako jeden z absurdów podano przykład budowy chodnika, do którego urzędnicy wymagali zinwentaryzowania lotów nietoperzy. Problem jest o tyle poważny, że istnieją gminy objęte tym programem w 90 proc., a nawet więcej.

Wiceminister Środowiska Stanisław Gawłowski odpowiadając na skargi przedtawicieli gmin przypomniał przede wszystkim fakt, iż w tej chwili nie ma już możliwości niegocjacji przy wyznaczaniu terenów Natura 2000.

– Wszystkie ustalenia zapadły przed 2004 rokiem. Proszę swoje niezadowolenie skierować do ministrów z tego okresu. Tak naprawdę jednak wszelkie protesty mogą tylko pogorszyć sprawę – przekonywał Stanisław Gawłowski.

Tereny, w stosunku, do których toczą się spory Komisja Europejska traktuje jako objęte całkowitym zakazem wszelkich inwestycji. Dlatego gminom powinno zależeć na szybkim zakończeniu wszelkich sporów i szybkiej procedurze. Strona Polska nie ma możliwości korekty wyznaczonych obszarów chronionych.
 
Zdaniem ministra wszelkie absurdy i utrudnienia wynikają najczęściej z nadgorliwość i braku wiedzy na temat prawa europejskiego ze strony polskich urzędników i inspektorów. Poprosił jednocześnie o przesyłanie na adres ministerstwa wszelkich informacji o absurdalnych decyzjach i utrudnieniach przy dokonywaniu inwestycji na tych terenach.

Strona Ministerstwa Środowiska: www.mos.gov.pl

2010-03-15 07:49:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»