Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Jolanta Barska: Jestem przeciwna parytetowi

Burmistrz Nysy przedstawiła założenia podpisanej przez radę miasta Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn jako alternatywę wobec parytetu dla kobiet na listach wyborczych.

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn postuluje podjęcie odpowiednich działań na szczeblu lokalnym i regionalnym, które pomogą zniwelować niesprawiedliwość prawa wobec płci w kwestiach społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturowych. Różnice w sposobie postrzegania kobiet i mężczyzn wynikają ze stereotypów funkcjonujących w rodzinie, edukacji, kulturze, mediach czy miejscu pracy.

Burmistrz Nysy Jolanta Barska reprezentowała Związek Miast Polskich podczas tworzenia tego dokumentu.

- Równość to nie jest feminizm - zaznaczyła burmistrz Nysy podczas Kongresu 20-lecia Samorządu Terytorialnego w Poznaniu. - Należy umożliwić kobietom i mężczyznom korzystanie z budżetu samorządu w tej samej mierze. Jeśli więc buduję boisko sportowe dla mężczyzn, to zastanawiam się, co w tej samej kwocie można zorganizować dla kobiet - dodała.

W myśl Europejskiej Karty Równości należy zmierzać do równości kobiet i mężczyzn w każdej dziedzinie życia. Jednak sprawiedliwość w wielu sytuacjach może stanowić dla samorządowców nielada wyzwanie. Na uniwersytetach trzeciego wieku zdecydowaną przewagę w gronie słuchaczy mają panie. Zasada równości wymaga więc zainicjowania kursów tematycznych skierowanych do mężczyzn, np. klubu modelarza. Dość problematyczna pod tym względem, zapewne nie tylko w Nysie, jest kwestia bezrobocia.

- Do prac użytecznych społecznie koniecznością jest stwarzanie stanowisk przeznaczonych głównie dla mężczyzn. Tymczasem większe bezrobocie odnotowuje się wśród kobiet - mówi Barska.

Burmistrz Nysy przekonywała podczas kongresu do walki o równość, nie o parytet:
- Jestem przeciwna parytetowi - powiedziała. - Po stworzeniu ustawy mężczyźni będą nam wytykać, że funkcje publiczne pełnimy wyłącznie dzięki parytetowi. A tak nie jest. (abg)

Do pobrania: Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym

2010-03-14 12:54:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»