Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Usuwanie azbestu wciąż stanowi wyzwanie dla miast

W Lublinie obyła się konferencja „Bezpieczni bez azbestu”. Celem spotkania była analiza i podsumowanie dotychczasowych doświadczeń województwa lubelskiego w zakresie usuwania azbestu, a także dyskusja nad przyszłymi planami. W konferencji wzięło udział ponad 190 przedstawicieli samorządu, nauki i biznesu.

Mimo tego, iż Województwo Lubelskie jako lider, najszybciej usuwa azbest, potrzeba eliminacji tej szkodliwej substancji jest wciąż ogromna. Z tego też powodu zaproszeni prelegenci zaproponowali nowe rozwiązania, które mogłyby przyspieszyć tempo jego eliminacji.

Profesor dr hab. Politechniki Lubelskiej Ewa Bojar jest inicjatorką utworzenia Lubelskiego Konsorcjum Naukowego skupiającego lubelskie uczelnie wyższe. Jednym z efektów funkcjonowania LKN jest opracowanie „Zintegrowanego systemu zarządzania unieszkodliwianiem azbestu na składowiskach podziemnych w aspekcie zrównoważonego rozwoju Polski wschodniej”. Przedstawione wnioski i rekomendacje wskazują na potrzebę aktywniejszego włączenia środowiska naukowego i biznesowego w proces usuwania azbestu. Według profesor, idea klasteringu w procesie eliminacji azbestu sprawdziłaby się idealnie. Jeszcze większe efekty na tym polu byłyby możliwe dzięki większej świadomości mieszkańców na temat szkodliwości azbestu, dlatego niezbędne jest systematyczne edukowanie społeczeństwa.

Interesującą propozycję przedstawił Dr inż. Ryszard Parosa, który wynalazł i wdraża na Zachodzie (niestety z uwagi na bariery legislacyjne obowiązujące w Polsce) technologię, która pozwala na całkowite unieszkodliwienie azbestu/eternitu na nieszkodliwy proszek, który może zostać wykorzystywany jako składnik np. kostki brukowej.

Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym, w którym przedstawiciele nauki, biznesu i samorządowcy zastanawiali się nad tym, w jaki sposób przyspieszyć usuwanie azbestu, aby zbliżający się termin całkowitej eliminacji eternitu (31 grudnia 2032 r.) był realny. Po burzliwych dyskusjach stwierdzono, że efektywny proces wymaga ogromnej świadomości społeczeństwa na temat szkodliwości azbestu, utrzymania systemu wsparcia mieszkańców w usuwaniu azbestu, a także otwarcia na innowacje, które w znacznym stopniu mogłyby przyspieszyć eliminację eternitu.

Źródło: https://www.lubelskie.pl

2018-10-11 08:49:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»