Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Zmiany w rolnictwie – zdalna kontrola maszyn rolniczych

Polska wieś staje się coraz bardziej innowacyjna, a rolnicy chętniej korzystają z nowych rozwiązań.Postęp technologiczny wpływa na efektywność ekonomiczną gospodarstw rolnych, ułatwia codzienną pracę oraz wspiera rolników w precyzyjnym kontrolowaniu ich maszyn. Z tego artykułu dowiesz się o zaletach rozwiązań telematycznych wykorzystujących technologię GPS/GSM/A-GPS dla rolnictwa.


Rolnicy mają pełne ręce roboty dlatego tak wielu z nich decyduje się na rozwiązania, które mogą im pomóc w codziennej pracy, zaoszczędzić czas i pieniądze. Ponadto, koszt zakupu maszyn rolniczych to dla większości rolników spory wydatek. Zastosowanie nowych technologii dla rolnictwa pozwala zaoszczędzić na kosztach produkcji i poprawić efektywność poprzez lepsze planowanie i podejmowanie decyzji. Dzięki telematycznym rozwiązaniom, właściciel ma dostęp do zaawansowanego systemu kontroli maszyn rolniczych.

Kontroluj maszyny rolnicze – wynajem sprzętu

Wynajem maszyn i sprzętu rolniczego po zakończeniu prac polowych to dobry sposób na dodatkowe zyski. Możliwość kontrolowaniatraktorów, ciągników, kombajnów i innego rodzaju sprzętu rolniczego, z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu, daje wiele możliwości.Rolnik może przykładowo sprawdzić, czy jego maszyny znajdują się tam, gdzie być powinny. Może również monitorować, kiedy i jak długo używana jest maszyna, co ułatwia fakturowanie według faktycznych godzin czasu pracy.

Funkcja geofencing czyli strefy poruszania się maszyn jest dodatkowym zabezpieczeniem dla firm z branży rolniczej wynajmujących swój sprzęt. Korzystając z wirtualnych ogrodzeń, rolnik może określić miejsce poruszania się sprzętu - w przypadku wjazdu i opuszczenia gruntu, otrzyma o tym powiadomienie SMS lub poprzez wiadomość e-mail.

Kontrola badań technicznych

Śledzenie motogodzin pracy silnika przydaje się również w przypadku konserwacji sprzętu. Dane zbierane w czasie rzeczywistym przez system monitorowania GPS, umożliwia utrzymanie według stanu (ang. Predictive Maintenance). Oznacza to w praktyce, że gospodarstwo rolne jest w stanie znacznie ograniczyć wydatki i zaoszczędzić czasdzięki zmniejszeniu prawdopodobieństwa nieplanowanego przestoju.

Rolnik korzystając z systemu telematycznego od ABAX może planować z wyprzedzeniem i dostosowywać plan zadań do swoich potrzeb. Przydatną funkcją jest możliwość ustawienia automatycznego powiadomienia o zbliżającym się przeglądzie serwisowym.

Kontrola pracowników

Znajomość motogodzin przydaje się kiedy gospodarstwo chce mieć pewność, że ich maszyny nie są używane po godzinach pracy. Tak samo jak w przypadku wypożyczalni sprzętu, rolnik może dodatkowo zabezpieczyć się przed nieuprawionym wykorzystaniem maszyn, ustawiając geo-ogrodzenia (geofencing).


Chcąc sprawdzić czy pracownik rzetelnie wykonał swoją pracę można prześledzić trasę przejechanych kilometrów i zleconych zadań na mapie. Przykładowo, jeśli właściciel gruntu określił obszary, które wymagają nawożenia, zbiorów, opylania upraw może skontrolować w systemie, gdzie i jak długo pracownik pracował w danym terenie.

Kontrola upraw i zapobieganie stratom

Technologia GPS pozwala kontrolować uprawy i może zapobiec stratom. Przy użyciu zaawansowanych systemów telematycznych od ABAX, rolnik może określać etapy działań na roli. Przykładowo, określając współrzędne geograficzne dla danej uprawy oraz poszczególnych działań:

- przygotowanie gleby pod zasiew

- wysiew

- odchwaszczanie

- nawożenie

- kultywatorowanie

- wałowanie gleby

- podlewanie

- opryski

- zbiory

Następnie przypisując dany sprzęt do poszczególnych obszarów, pozwoli zapobiec niepotrzebnemu zużyciu maszyn, wpłynie na efektywność pracy, a przede wszystkim korzystnie wpłynie na rozwój upraw.

Atutem korzystania z rozwiązań GPS jest również możliwość lokalizacji terenu na którym pojawia się problem ze szkodnikami. Przykładowo, jeśli pracownik zauważył, że na jednym z geo-obszarów wystąpił problem z pędrakami, śmietką kapuścianą czy pchełką rzepakową może szybką zareagować i zastosować preparat do oprysków owadobójczych. Dzięki temu, zamiast opryskiwać kilka hektarów ziemi, może skupić się na określonym obszarze, co znacznie zmniejszy koszty zwalczania szkodników i uchroni resztę upraw.

2018-10-03 12:24:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»