Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Majchrowski: Oczekujemy realnych zmian, które pomogą nam dalej efektywnie walczyć ze smogiem

Prezydent Krakowa wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego i Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii ws. zaproponowanego przez ministerstwo rozporządzenia, określającego normy jakości paliw stałych dopuszczonych do sprzedaży dla gospodarstw domowych. Jacek Majchrowski wskazuje w liście, że w świetle zaproponowanego rozporządzenia wciąż będzie możliwa sprzedaż najbardziej zanieczyszczonego węgla.

– W mojej ocenie są to pozorne zmiany legislacyjne polegające na wprowadzeniu do sprzedaży detalicznej zasiarczonego i wilgotnego węgla, miału, mułów czy flotokoncentratów. Spalanie takiego opału prowadzić będzie do wysokiej emisji zanieczyszczeń powietrza i nie zmieni stanu powietrza w polskich miastach i wsiach – napisał prezydent Jacek Majchrowski.

Prezydent przypomniał, że Kraków jest wiodącym miastem w Polsce, które w ostatnich latach wdrożyło szereg programów wsparcia umożliwiających poprawę jakości powietrza. - Kwoty pomocy dedykowane mieszkańcom sięgają kilkuset milionów złotych. Krok po kroku dajemy szansę mieszkańcom na wymianę palenisk węglowych, dopłacamy do rachunków za ogrzewanie, wdrażamy również program termomodernizacji – zaznaczył Jacek Majchrowski.

Co ważne, od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa będzie obowiązywać zakaz stosowania paliw stałych. – Aby kompleksowo myśleć o znacznej poprawie jakości powietrza, trzeba zaangażowania wszystkich stron – zarówno rządu, jak i samorządu. Gminy ościenne, jak również cały obszar Małopolski, są w innej sytuacji niż Kraków. Na ich terenie nadal będzie można stosować do ogrzewania zarówno węgiel, jak i drewno. Smog nie zna granic, przez co w Krakowie również borykamy się z emisją napływową, dlatego tak ważne jest, aby przygotowywane rozporządzenie dotyczące dystrybucji i jakości paliw było jak najbardziej restrykcyjne – pisze w liście prezydent Krakowa. Tym bardziej niezrozumiałe wydaje się pominięcie w zaproszeniu do konsultacji samorządów, na których spoczywa obowiązek poprawy jakości powietrza oraz instytucji zajmujących się ochroną powietrza.

Do tej pory osiem województw uchwaliło przepisy antysmogowe. – Społeczeństwo, szczególnie w Krakowie, jest bardzo dobrze wyedukowane w kontekście ochrony środowiska i ochrony powietrza. Oczekujemy realnych zmian, które pomogą nam dalej efektywnie walczyć ze smogiem – napisał Jacek Majchrowski.

Źródło: http://krakow.pl
Fot. Magiczny Karoków

2018-08-23 07:00:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»