Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Tadeusz Wrona: Spokój i porządek są dla mieszkańców najważniejsze

Wejście w życie 9 marca 2018 r. przepisów wprowadzonych ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 310) dało instrumenty samorządom, aby wkroczyć w dotychczas nieograniczone możliwości sprzedaży alkoholu w nocy.


Całodobowe sklepy sprzedające alkohol są uciążliwe dla mieszkańców, przyczyniają się do zmniejszenia bezpieczeństwa, spokoju, ładu i czystości w miejscach publicznych i mieszkalnych.

Postępujący wzrost spożycia napojów alkoholowych w Polsce osiągnął według oficjalnych danych Państwowej Agencji Przeciwdziałania Alkoholizmowi za 2016 r. średnio 9,37 l na jednego mieszkańca w litrach 100% alkoholu, co stanowi wzrost w stosunku do 2000 r. o 31,6% i o 43,7% w stosunku do 1993 r. W spożywanym alkoholu wyroby spirytusowe stanowią 34,2%, wina i miody pitne 7,4%, a piwo 58,4%. Obecnie w Polsce jest ok. 2% osób uzależnionych i 12% nadużywających spożywanie alkoholu. Trzeba pamiętać, że alkohol jest bezpośrednią przyczyną ponad 10 tys. zgonów rocznie.

Zmiana ustawy stworzyła możliwości przyjęcia przez organy stanowiące samorządu terytorialnego uchwał  ograniczających w godzinach nocnych sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22.00 a 6.00.

Tak jak w każdej sprawie, tak i w tej, są samorządowcy bardziej i mniej rozumiejących powagę sytuacji.

Pierwszą uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, już 12 kwietnia (przyjęty zakaz sprzedaży od 23 do 6 nie wejdzie w życie, bo władze Warszawy nie wprowadzą go na terenie miasta).

Pierwszymi gminami, które wdrożyły zakaz dotyczący sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych było Miasto Zielonka (uchwała z 18 kwietnia), a zakaz wszedł w życie 25 kwietnia i Piotrków Trybunalski (uchwała z 25 kwietnia)., a zakaz obowiązuje od 31 maja 2018 r. (w obu miastach od 23 do 6 rano).

Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy wszedł już w życie w takich miastach jak: Sopot 5 czerwca (od 2 do 6), Puławy 8 czerwca (od 23 do 6), Lubań 20 czerwca (od 22 do 6), Gniezno 22 czerwca (od 2 do 5), Mielno 29 czerwca (od 23 do 6), Bytom w obszarze Centrum od 1 lipca (od 23 do 5), Tychy 12 lipca (od 24 do 6), Suwałki 14 lipca (od 2 do 6), Katowice w obszarze Śródmieścia 25 lipca (od 2 do 6).

Kolejne uchwały z zakazem sprzedaży alkoholu w nocy przyjęły także: Tychy (od 24 do 6), Olsztyn (od 22 do 6), Poznań w obszarze Starego Miasta (od 22 do 6), Mikołów (od 22 do 6), Tarnów (od 24 do 6), Biała Podlaska (od 22 do 6), Sandomierz (od 22 do 6), a ponadto Wrocław w obszarze Centrum, Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki, Brwinów i Michałowice.

Rezultaty wprowadzenia nowych regulacji są już widoczne, np. w Piotrkowie Trybunalskim gdzie zmniejszył się problem nieporządku w miejscach publicznych i stwierdzono mniej uszkodzeń mienia. Dlatego Prezydent Krzysztof Chojniak zachęca inne samorządy do wprowadzenia takich regulacji. Na podjęcie odpowiednich uchwał gminy mają czas do 9 września.

Przyjęcie w/w rozwiązania w kończącej się kadencji samorządu terytorialnego jest ważnym elementem pracy na rzecz trzeźwości w środowisku lokalnym i istotnym wkładem w obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Tadeusz Wrona


2018-08-02 11:50:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»