Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


T. Wrona komentuje: Na Jurę Krakowsko-Częstochowska z mapami i przewodnikami Związku Gmin Jurajskich

Art. 7 ust 1 pkt 18 ustawy o samorządzie gminnym, wśród zadań własnych gminy, stanowiących zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, wymienia promocję gminy. Po odrodzeniu polskiego samorządy gminy zrobiły bardzo dużo dla promocji swoich terenów zarówno w kontekście turystycznym, wzmacniając istniejące atrakcje turystyczne i tworząc nowe oraz w zakresie promocji gospodarczej.

Swoista konkurencyjność o turystów i inwestorów wpisała się już na trwałe w normalne funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego. Najważniejsze jest jednak budowanie więzi lokalnych, kultywowanie tradycji i kultury oraz wychodzenie z nią na zewnątrz, wzbogacając dorobek narodowy.

Razem można to robić jeszcze lepiej. Tak wiele lat temu zdecydowali włodarze gmin jurajskich od Częstochowy po Kraków zakładając Związek Gmin Jurajskich zrzeszający obecnie 35 gmin (inicjatywa wyszła od gmin małych). Uważam, że ta regionalna organizacja samorządowa zrobiła i robi najwięcej dla promocji gmin oraz całego pięknego regionu jurajskiego, porównując z działaniami innych związków, jak i pojedynczych jst.

Związek Gmin Jurajskich w latach 1991-2017 wydał ponad 1 mln wydawnictw promocyjnych takich jak: mapy, przewodniki, , albumy, atlasy rowerowe i inne publikacje informacyjne oraz plakaty, kalendarze, magnesy. W tym m.in.: albumy: Szlakiem warowni jurajskich, Skarby Jury, Jurajskie wędrówki, przewodniki: Jura, Jurajska kraina, Zamki i warownie, Jurajskie niespodzianki, Jura kraina przygody; mapy: Jura Krakowsko-Częstochowska, atlasy rowerowe: Atlas szlaków rowerowych Jury, Jura znakowane szlaki rowerowe Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Szlak Orlich Gniazd Przewodnik Pieszy i Rowerowy (wersja polska i angielska) i. in.

Szczególne miejsce w promocji Jury zajmuje Szlak Orlich Gniazd, na którym znajdują się atrakcje turystyki kulturowej, aktywnej i sakralnej. Szlak uzyskał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny oraz Złoty Medal Targów Poznańskich. Jest to szlak nr 1 w Polsce, ma długość 166,2 km (wersja rowerowa ma 184,3 km) i przebiega przez dwa województwa. Na jego trasie znajduje się 12 zamków, 1 pałac, 10 rezerwatów przyrody i Ojcowski Park Narodowy.

Związek dokonał modernizacji szlaku i jego wersji rowerowej poprzez wymianę i ustawienie nowych tablic informacyjnych, kompleksowe i jednolite oznakowanie szlaku na całej jego długości od Krakowa do Częstochowy, dodaniu nowych drogowskazów. oraz odnowieniu punktów odpoczynkowych na szlaku.

Godne uwagi jest także dokonanie wymiany zabezpieczeń wspinaczkowych w ramach programu Bezpieczna Jura (zamontowano 2099 ringów, 328 stanowisk zjazdowych, wyznaczono 362 drogi wspinaczkowe).

Związek prowadził działania promocyjne uczestnicząc w 190 imprezach targowych w kraju i na świecie, organizował wizyty studyjne dziennikarzy z Polski, Holandii, Niemiec, Czech, Austrii i Belgi. Organizował ponadto szkolenia terenowe dla pracowników punktów informacji turystycznej.

Prowadził promocję Jury w serwisach internetowych, a także poprzez filmy promocyjne, reklamę w TVP i aplikacje mobilne, propagując zamkowe imprezy plenerowe, oferta edukacyjną dla dzieci i dorosłych, turystykę aktywną i wspinaczkę skałkową.

Ostatnim znakomitym działaniem promocyjnym jest wydanie pod patronatem Związku familijnej gry planszowej „Podróże po Jurze”, w której może brać udział od 2 do 6 graczy indywidualnie lub w 2 lub 3 drużynach. Duża plansza - mapa Jury - zawiera obiekty godne odwiedzenia, a 110 kart do gry zawiera opisy ciekawostek dotyczących atrakcji turystycznych.

Wykorzystajmy jeszcze trwające wakacje i piękną pogodę i zaplanujmy rodzinny urlop w tym wyjątkowym regionie jurajskim z mapą i przewodnikiem wydanym przez Związek, a wieczorami pograjmy z dziećmi w grę planszową. Przy zabawie utrwalimy nasze więzi rodzinne i wiadomości o Jurze.

Tadeusz Wrona

2018-07-23 09:55:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»