Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Tadeusz Wrona komentuje: Systemy systemowo niekompatybilne

Niestrudzone Stowarzyszenie Miasta w Internecie prawie od czasu odrodzenia samorządu buduje kulturę informatyczną i poprzez coroczne konferencje daje możliwość wymiany poglądów i koncepcji między najlepszymi w kraju ekspertami w czasie omawiania aktualnie najważniejszych problemów w zakresie cyfryzacji. Szczególnie ważny jest w tej dziedzinie, zresztą jak w każdej, styk administracji rządowej i samorządowej.


Zakończona właśnie trzydniowa, już 22 konferencja „Miasta w Internecie”, obejmowała 18 bloków tematycznych w których wzięło udział ponad 80 referentów i ponad 300 uczestników, samorządowych specjalistów realizujących zadania informatyczne.

Trzeba jasno powiedzieć, że to właśnie duże miasta były kreatorami rozwoju informatyzacji w administracji publicznej. To w niektórych z nich, już na początku lat 2000 wprowadzano wewnętrzny elektroniczny obieg dokumentów, który objął całe urzędy. Już wtedy niektóre miasta były gotowe do przekazywania dokumentów z podpisem kwalifikowanym do innych instytucji, ale administracja centralna różnych szczebli (z wyjątkiem ZUS) nie była do tego przygotowana. Do dzisiaj w wielu centralnych urzędach nie ma elektronicznego obiegu dokumentów, a skan pisma przesłany pocztą elektroniczną jest symbolem „osiągnięć” w tym zakresie.

W obecnej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej administracja publiczna wszystkich poziomów zainwestuje w systemy informatyczne ok. 8,3 mld zł (z czego 4,3 mld zł wyniosą inwestycje samorządów w cyfrowe usługi publiczne). Jednak, jak stwierdzono w podsumowaniu konferencji, decyzje o przeznaczeniu tak ogromnych kwot podejmowane są samodzielnie, odrębnie przez Ministerstwo i samorządy, a istniejące mechanizmy wymiany informacji i uzgodnień nie mają formalnego charakteru.

Niewątpliwym osiągnięciem konferencji było przyjęcie 10-punktowej mapy drogowej współpracy rząd-samorząd na polu cyfryzacji, stworzonej przez przedstawicieli obu stron. Wśród najważniejszych spraw wymieniono m.in. ustalenie odpowiedzialności na polu udostępniania e-usług publicznych, rozwiązanie problemów utrzymania i rozwoju regionalnych sieci szerokopasmowych, wspólne wypracowanie i wcielenie w życie spójnego system Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją, stworzenie katalogu e-usług administracji publicznej i ustalenie standardów e-usług t.j. standardów dokumentów, wzorów procesów usług, podłączenie systemów samorządowych do Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej, przesądzenie zasad komunikowania się i współpracy centralnych i regionalnych platform e-zdrowia i platform danych przestrzennych (GIS), stworzenie centralnej platformy archiwizacji i udostępniania informacji oraz dokumentacji o realizowanych projektach cyfryzacyjnych.

Główny organizator konferencji, przewodniczący Stowarzyszenia Krzysztof Głomb podkreślił, że samorządy lokalne i regionalne realizują obecnie blisko 400 zupełnie niezależnych od siebie i nie podlegających standaryzacji projektów cyfrowych usług dla mieszkańców, między którymi nie istnieje żaden przepływ merytorycznych informacji.

Najpoważniejszym problemem jest jednak brak spójności strategii informatyzacji oraz bezpieczeństwa systemów. Za jednym z referentów, w podsumowaniu konferencji podano, że Państwo nie ma nie tylko kodów źródłowych, ale nawet praw autorskich do kilku bardzo dużych systemów informatycznych, w tym tych kluczowych, należących do grupy krytycznych.

To prawdziwe bicie na alarm oraz konieczność pilnych decyzji i skutecznych działań.

Tadeusz Wrona
 

2018-07-03 09:36:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»