Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Samorządowcy wzorem dla posłów i senatorów

Zdecydowana większość dorosłych Polaków (79 proc.) bardziej ufa władzom samorządowym niż centralnym (21 proc.). Ponad połowa badanych (61 proc.) chciałaby mieć większy wpływ na to, co się dzieje w ich regionie - tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.


Wyniki badania wskazują, że samorządowcom bardziej ufa aż 79 proc. badanych Polaków, zaś posłom i senatorom - zaledwie 21 proc. Stosunkowo większe zaufanie do samorządowców jest wśród sympatyków Koalicji Obywatelskiej, czyli Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej razem (84 proc.) niż Prawa i Sprawiedliwości (59 proc.). Co ciekawe, samorządowcy wzbudzają większe zaufanie u osób, które nie zamierzają głosować w najbliższych wyborach samorządowych (84 proc.) niż wśród osób, które planują głosować (76 proc.).

Ponad połowa badanych (61 proc.) chciałaby mieć większy wpływ na to, co się dzieje w regionie ich zamieszkania. Prawie co trzeci Polak (29 proc.) nie ma potrzeby wpływu na sprawy lokalne, natomiast 10% proc. uważa, że ich wpływ jest wystarczający.

Nieco częściej większego wpływu na swój region zamieszkania domagają się wyborcy PiS (69 proc.) niż PO i Nowoczesnej (64 proc.).

Zauważalny jest też dość duży odsetek osób (prawie połowa – 47 proc.), które chciałyby mieć większy wpływ na swój region, a które jednak nie planują udziału w wyborach samorządowych.

- To, jaki będzie wpływ mieszkańców na sprawy regionu, w którym mieszkają, będzie w dużej mierze zależało od tego, kto wygra wybory samorządowe. Jeśli zatem chce się mieć większy wpływ, należy przede wszystkim uczestniczyć w wyborach i popierać odpowiednich kandydatów - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Udział w najbliższych wyborach samorządowych deklaruje 64 proc. badanych. Częściej chęć głosowania deklaruje elektorat PiS (89 proc.) niż PO i Nowoczesnej (77 proc.).

Największy odsetek osób planujących udział w najbliższych wyborach samorządowych jest w grupie wiekowej 55 lat i więcej (71 proc.) oraz 45-54 lata (70 proc.), a najmniejszy wśród wyborców w wieku  35-44 lata (52 proc.) oraz najmłodszych w wieku 18-24 lata (54 proc.).

Źródło: www.ciekaweliczby.pl


2018-06-27 10:54:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»