Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Prześladowani artyści znajdą schronienie w Katowicach

Do sieci ICORN (ang. International Cities of Refuge Network) należy obecnie blisko 70 miast, wśród nich m.in. Bruksela, Amsterdam, Barcelona, Frankfurt, Miami, Sztokholm, Kopenhaga czy Meksyk. Katowice chcą być kolejnym polskim miastem w sieci, po Krakowie (należy do niej od maja 2011 r.), Wrocławiu (od października 2015) i Gdańsku (od sierpnia 2017). 

W najbliższą sobotę w Katowicach podpisana zostanie deklaracja przystąpienia Katowic do sieci. Po zakończeniu związanej z tym procedury Katowice zamierzają zaprosić dziennikarza, pisarza lub artystę, który z powodu prześladowania musiał opuścić swój kraj. Operatorem projektu będzie miejska instytucja Katowice Miasto Ogrodów.

W ramach działań sieci ICORN pobyt artysty w wybranym mieście trwa z reguły dwa lata. Miasto pokrywa wszelkie koszty podróży artysty wraz rodziną oraz zobowiązuje się zapewnić uchodźcy i jego rodzinie korzystanie z publicznych usług, szkół, bibliotek, transportu miejskiego, a zapewnić warunki dzięki którym artysta mógłby promować swoją sztukę.
W przypadku, gdy po upływie dwóch lat twórca nadal nie będzie mógł wrócić do swojego miejsca zamieszkania, ICORN wspiera miasto w procesie przedłużenia pobytu artysty.

Pierwszym polskim miastem w sieci ICORN był Kraków, który przystąpił do niej w 2011 r., kiedy obchodzono w Polsce Rok Czesława Miłosza, związany z setną rocznicą urodzin poety. Dotychczasowi stypendyści goszczący w Krakowie to pisarka rosyjskiego pochodzenia Maria Amelie (Madina Salamova), Kareem Amer z Egiptu, irański pisarz Mostafa Zamaninija, białoruski literat i tłumacz Lawon Barszczewski, Asli Erdogan z Turcji, Felix Kaputu z Kongo oraz libijski publicysta Monem Mahjoub.

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia powstała w 2005 r. w Norwegii z inicjatywy m.in. PEN International, Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotek. Współpracuje z Amnesty International. Jednym z pomysłodawców sieci był Salman Rushdie - autor książki „Szatańskie wersety”, która wywołała protesty w świecie islamskim i spowodowała nałożenie na pisarza fatwy – wyroku nakazującego muzułmaninowi zabicie twórcy.

Źródło: http://www.zmp.poznan.pl

2018-06-22 07:52:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

12-15 lutego, Poznań, Budma Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, https://www.budma.pl

13-15 lutego, Nadarzyn, Remadays Międzynarodowe Targi Reklamy i Druku, http://www.remadays.com

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»