Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Sopot zdeklasował inne miasta

W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, podczas konferencji EUROPOLIS, poznaliśmy najbardziej obywatelskie miasta w Polsce. Ranking miast obywatelskich powstał w oparciu o dane liczbowe odnoszące się do różnego typu policzalnych aktywności obywatelskich mieszkańców i urzędów 66 polskich miast na prawach powiatu. 


To już czwarta edycja rankingu polskich miast Europolis. Po raz pierwszy jednak został on sporządzony w wyjątkowym dla samorządów okresie przedwyborczym. Dlatego twórcy raportu zdecydowali się na zbadanie tematu dużo trudniej mierzalnego od tych omawianych w poprzednich raportach, ale kluczowego z punktu widzenia analizy polskiej samorządności.


Bowiem bez rozpowszechniania wartości obywatelskich, przejawiających się w zaangażowaniu obywateli na rzecz tworzenia lokalnej społeczności władza ustawodawcza na poziomie samorządowym utraciłaby swoją rację bytu.

W rankingu uwzględnione zostały czynniki, takie jak m.in. zaangażowanie mieszkańców w życie publiczne, aktywność wyborcza, rozpowszechnianie postaw obywatelskich, otwartość instytucji publicznych na potrzeby obywateli.
Źródłami informacji były zastane dane liczbowe, pozyskiwane przede wszystkim drogą wniosków o udostepnienie informacji publicznej. Autorzy korzystali także ze statystyki publicznej, biuletynów informacji publicznej oraz danych zebranych w toku innych badań. Tak pozyskane liczby poddane zostały analizie i przeliczeniu na wskaźniki cząstkowe, a nastepnie ogólny wskaźnik miast obywatelskich.

Pierwsze miejsce w zestawieniu najbardziej obywatelskich miast w Polsce zajęło najmniejsze z nich, Sopot. Z zameldowanymi zaledwie 37 tys. osób, uzyskał najlepszy wynik w dwóch ścisle ze sobą powiązanych kategoriach - postaw obywatelskich i zaangazowania w życie publiczne. W pozostałych Sopot znalazł w ścisłej czołówce rankingu.

Sopot uzyskał w zestawieniu 62,9 pkt deklasując przy tym najczęstszego zwycięzcę rankingów Europolis, czyli Warszawę, która uplasowała się na drugim miejscu z wynikiem 54,6 pkt.
Na trzecim miejscu znalazło się inne miasto wojewódzkie, Rzeszów. Otrzymał on w rankingu 50,1 pkt.

Raport Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce został przygotowany przez Polityke Insight.

2018-06-15 11:56:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

12-15 lutego, Poznań, Budma Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, https://www.budma.pl

13-15 lutego, Nadarzyn, Remadays Międzynarodowe Targi Reklamy i Druku, http://www.remadays.com

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»