Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Kongres 20-lecia Samorządu już za 4 dni

Dokładnie w dwudziestą rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym odbędzie się w Poznaniu Kongres 20-lecia Samorządu Terytorialnego.

Kongres przygotowuje sześć korporacji samorządowych, tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Województw RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich z okazji 20 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Odbędzie się on dokładnie w rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym. Wydarzenie to zapoczątkowało w sensie prawnym reformę samorządową, która – spośród wszystkich polskich reform ustrojowych – jest oceniana jako najbardziej udana.


\"\"Piotr Uszok, prezydent Katowic

W ciągu tych dwudziestu lat byliśmy w Polsce świadkami niesamowitych zmian w funkcjonowaniu administracji. Przed dwudziestoma laty istniały terenowe organa administracji państwowej, które w niczym nie przypominały dzisiejszych samorządów. Dlatego za najważniejsze wydarzenie w tym okresie trzeba uznać uchwalenie 8 marca 1990 roku ustawy o samorządzie gminnym. Był to ogromny krok ku decentralizacji państwa, która postępowała przez następne lata. Konsekwencją tych zmian było przejmowanie przez samorządy coraz większej ilości zadań. Nastąpiło m.in. przejęcie szkół, co diametralnie zmieniło rolę samorządów.


\"\"Marek Tramś, starosta powiatu polkowickiego

W kontekście 20-lecia istnienia samorządu, należałoby mówić przede wszystkim o gminach. Dla mnie najważniejszą kwestią jest przywrócenie powiatów. W wyniku tej decyzji powstał powiat polkowicki oraz dwa inne powiaty, których wcześniej nie było na mapach Polski. Przez 20 lat istnienia samorządy gminne wiele doświadczyły. Włodarze i mieszkańcy naszego regionu sami walczyli o powstanie powiatu bo  wiedzieli, że warto walczyć. Istnienie tego szczebla jednoczy mieszkańców, ma wpływ na ich poczucie tożsamości, przybliża.
Ustawa o dochodach gminy w diametralny sposób zmieniła poziom dochodów samorządów. Władze gmin, ich „szefowie” i mieszkańcy (za pośrednictwem radnych) mają wpływ na konstrukcje budżetu – z  ich inicjatywy powstają inwestycje potrzebne w lokalnym środowisku. Oni również decydują o rozwoju przedsiębiorczości. Samorządność sprzyja zainteresowaniu inwestorów danym terenem, a rozwój przedsiębiorczości przynosi dochody w postaci wpływów z podatku.


\"\"Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich

Pierwszym ważnym wydarzeniem w historii samorządu terytorialnego było wdrożenie w latach 1994-1995 „programu pilotażowego” dla 46 największych  polskich miast. Oznaczało to pewną kategoryzację jednostek samorządu terytorialnego i doprowadziło później do tego, co dziś nazywamy miastami na prawach powiatów. Przejmowanie kompetencji od administracji rządowej przez samorząd miejski miało być początkiem realizacji zasady „jedno miasto – jeden gospodarz”. Do tej pory ta zasada nie jest niestety w pełni respektowana. Dzięki zmianom, które zostały zapoczątkowane tym programem, ogromnie zwiększył się potencjał inwestycyjny miast.



Plan Poznania z zaznaczonymi noclegami i miejscem obrad – MTP
\"\"


W następnym newsletterze:
Ostateczny program Kongresu

2010-03-04 16:04:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»